Manisalı Lise Öğrencileri Keçiboynuzu İle Suyu Temizlediler

Manisalı Lise Öğrencileri Harvard Üniversitesi’nden Davet Aldı

Manisa’da lise öğrencileri, öğretmenlerinin desteğiyle keçiboynuzunun sudaki ağır metalleri tutabilme özelliğini ortaya koyan bir proje yaptı. Amerika’nın en iyi üniversitelerinden birisi olan Harvard Üniversitesi, proje sunumu için gençlerimizi Amerika’ya davet etti.

Doğa Koleji Lisesi’nin kimya öğretmeni Serpil Yapıcı, öğrencilerinden bir Kimya Zümre Bilimsel Proje ekibi kurdu. Lise 2 ve 3. sınıf öğrencileri olan İmge Uskun, Fatih Yeğin, Fatma Savran ve Cansu Kınık tarafından oluşturulan bu ekip “Keçiboynuzu ile Ağır Metal Adsorpsiyonu” adlı çalışmayı iki yıllık süreçte tamamladı.

[irp]

Keçiboynuzu ile Ağır Metal Adsorpsiyonu Projesi

Çevresel bir etki için önemli bir gelişme olan bu proje ile atık sularda bulunan ve kanserojen etki gösteren ağır metallerin, keçiboynuzunun doğal yapısı sayesinde yüzde 100 tutulabildiğini ortaya koyuldu. Araştırmayla kullanıma uygun, kimyasal olan sistemlerden daha ucuz bir doğal arıtma sistemi gelişmiş oldu.

Bu çalışmayla TÜBİTAK’ın proje yarışmasına başvurduklarını anlatan Yapıcı, ABD’deki Harvard Üniversitesinin yanı sıra Çek Cumhuriyeti ve Fransa’da düzenlenecek konferanslarda proje sunumu yapmaları için davet aldıklarını bildirdi. Gençlerimiz, 22-26 Mayıs’ta Harvard Üniversitesinde düzenlenecek konferansta sunum yapacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Manisalı Lise Öğrencileri Keçiboynuzu İle Suyu Temizlediler

0