Microsoft 10 Yıl İçinde Kansere Çözüm Bulacak

Microsoft 10 Yıl İçinde Kansere Çözüm Bulacak

İlk defa bir teknoloji şirketi çok iddialı bir ifadeyle kansere çözüm için kolları sıvadığını söyledi. Pek çok proje kapsayan bu planın en ilginç noktası kişinin vücuduna yerleştirilecek ve kanser hücrelerini izleyebilecek, kanserli hücreler tespit edildiğinde sağlıklı hücrelerin yeniden programlanmasını sağlayacak, son derece küçük DNA bilgisayarları tasarlamak.

Microsoft araştırma ekibinden Chris Bishop Microsoft’ta bilgisayar biliminde uzman araştırmacılar olduğunu ve kanserin hesaplamaya dayalı bir problem olduğunu söylüyor. Ayrıca birbirinden çok farklı disiplinler gibi görünseler de biyoloji ve programlama arasında temel düzeyde çok derin bir bağlantı olduğunu belirtiyor. Bugüne kadar tüketici elektroniği konusu dışında herhangi bir adım atmayan Microsoft bu amaca ulaşmak ve farklı açılardan kanser araştırmaları yapmak için dünyanın her yerinden biyologları ve bilgisayar bilimcileri bir araya getirecek.

microsoft-kanser

Ayrıntılar henüz tamamlanmamış olsa da, bir ekip bilgisayarlarda hastadan alınacak videolardan ve görüntülerden gelen bilgilerin toplanması, derlenmesi üzerinde çalışacak ve böylece radyologların belirli bir hastada tümörün nasıl ilerlediğini daha iyi anlaması sağlanacak. Bu aynı zamanda çok daha detaylı ve kişiselleştirilmiş tıbbın yolunu açacak. Diğer bir ekip ise belirli bir tümör için en iyi saldırı planını oluşturmalarını sağlayacak algoritmalar üzerinde çalışacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Microsoft 10 Yıl İçinde Kansere Çözüm Bulacak

0