Mikro Saniyenin On Milyonda Biri Sürede 100 Bin Derece!

Her gün yeni bir çalışma yayınlanıyor. Bilgi hiç olmadığı kadar hızlı ilerliyor. Farklı çalışmalardan birisi de Almanya’dan geldi. Yayınlanan “Ultrafast nonthermal heating of water initiated by an X-ray Free-Electron Laser” isimli makale de belirtilen projeye göre bilim insanları güçlü bir serbest elektron X-ışını lazeri (İngilizce X-ray free-electron lasers (XFELs)  kullanarak oda sıcaklığındaki bir miktar suyun sıcaklığını bir mikrosaniyenin on milyonda biri içerisinde 100.000°C’nin üzerine çıkarmayı başardı.

Günlük hayatta kullandığımız aletlerle örneğin ocakta ya da mikrodalga fırında bir malzemeyi ısıtırken malzemenin içerisindeki moleküller giderek daha hızlı hareket eder. Araştırmacıların yaptığı deneylerdeki ısınma süreciyse çok daha farklı bir biçimde gerçekleşiyor: Güçlü lazerlerin su moleküllerindeki elektronları koparmasıyla su sıvı halden plazma haline geçiyor. Plazma, iyonlaşmış atomlar içeren, esasen gaz benzeri bir haldir. Ancak süreç çok hızlı gerçekleştiği için lazerlerle ısıtılan suyun hacminde önemli bir değişiklik olmuyor.

İlginizi Çekebilir: X-Ray Cihazı Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Alman Elektron Senkrotronu (DESY) bünyesinde bulunan Serbest-Elektron Lazer Bilim Merkezi’nden Prof. Dr. Carl Caleman önderliğinde yapılan çalışma Proceedings of the National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı. Gelecekte, dünyanın en hızlı su ısıtıcısı olarak adlandırılabilecek deney düzeneklerinin suyun yapısını daha iyi anlamaya yönelik araştırmalarda kullanılması planlanıyor.

Kaynak: Ultrafast nonthermal heating of water initiated by an X-ray Free-Electron Laser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mikro Saniyenin On Milyonda Biri Sürede 100 Bin Derece!

0