Milli Hızlı Afet Hasar Analizi ve Uzaktan Algılama Yazılımı VISKON-RS

Milli Hızlı Afet Hasar Analizi ve Uzaktan Algılama Yazılımı VISKON-RS

TÜBİTAK, Bi̇li̇şi̇m ve Bi̇lgi̇ Güvenli̇ği̇ İleri̇ Teknoloji̇ler Araştırma Merkezi̇nde (BİLGEM) milli ihtiyaçlara yönelik olarak VİSKON-RS adında hızlı afet hasar analizi konusunda özelleşmiş, uzaktan algılama yazılımı geliştirildiğini açıkladı.

VİSKON-RS adı verilen yazılımla yüksek ve çok yüksek çözünürlüklü birçok uydu görüntüsü işlenebiliyor. Uzaktan algılama teknolojileri yardımıyla geniş alanlara ait veriler daha hızlı ve ekonomik olarak kıymetlendirilebiliyor. VİSKON-RS deprem, sel ve orman yangını gibi afet türlerinin hasar analizlerine özelleşmiş uygulamalar içeriyor.

tübitak-yazilim

Afetlere özel uygulamaların yanı sıra eğitimli/eğitimsiz sınıflandırma, nesne tabanlı görüntü analizi ve doku analizi gibi genel amaçlı kullanılabilecek birçok uygulamanın da VİSKON-RS yazılımında bulunuyor. Yazılım, uzaktan algılama verilerini okuma, işleme ve analiz etme konularında bütünleşik bir altyapısınada sahip olarak yapılmış.

VİSKON-RS yazılımının temel özellikleri hakkında bilgi veren TÜBİTAK Başkanı Ahmet Arif Ergin, sistemin deprem öncesi ve sonrasında bölge ve bina bazında hasar tespiti/analizi yapabildiğini kaydetti. Sistemin yeryüzü kullanım alanlarının sınıflandırılmasında da kullanıldığının altını çizen Ergin, orman yangını ve sel sonrası hasar analizlerinin de gerçekleştirilebileceğini belirtti.

afet

Ergin, BİLGEM bünyesinde geliştirilen VİSKON-RS’nin sadece doğal afetlerde değil savaş gibi durumlarda da kullanılabileceğine dikkati çekerek, “Savaş/operasyon sonrası bölge ve bina seviyesi ön hasar analizi yapabilen sistem ayrıca mülteci kamplarının i̇zlenmesi ve çadır tespitinde de kullanılabiliyor.” ifadesini kullandı. Ergin, geliştirilen sistemin çok kritik anlarda kullanılabileceğini, VİSKON-RS’nin AFAD’ın da kullanımına sunulduğunu ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Milli Hızlı Afet Hasar Analizi ve Uzaktan Algılama Yazılımı VISKON-RS

0