MIT, Hem Uçabilen Hem Yüzebilen Robot Geliştirdi!

Amerika’da bulunan Massachussetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) çalışan araştırmacılar ve mühendisler Albatross isimli hem uçabilen hem de yüzebilen bir robot planör tasarladıklarını açıkladılar. Açıklamaya göre bu robot planörün ağırlığı 3 kilogramdan az oldu. Ayrıca deniz üzerinde de tipik bir yelkenli gemiden 10 kat daha hızlı hareket edebildiği belirtildi.

Araştırmacılar gelecekte okyanusları tarayıp veri toplamak için hem uçabilen hem de yüzebilen bu tür robotları kullanmayı planlıyor. Albatroslar uçarken meydana gelen fiziksel süreçler, yelkenli gemiler yol alırken meydana gelen fiziksel süreçlerle aynı. Yelkenli gemiler de albatroslar gibi momentum transferine aracılık eder, yüksek hızla hareket eden rüzgârdan aldıkları momentumu düşük hızla hareket eden suya aktarırlar.

İlginizi Çekebilir: Dünya’nın İlk Moleküler Robotu Geliştirildi

Hem kuşların hem de yelkenli gemilerin daha hızlı hareket etmesini sağlayan şeyler aynı: kolayca asılı kalabilmek ve farklı hızlarla hareket eden iki ortamla etkileşmek. Albatroslar, kanatları sayesinde, havada asılı kalmada çok başarılıdır. Ancak uçtukları hava katmanlarındaki rüzgârlar arasındaki hız farkı azdır. Yelkenli gemilerse birbirinden çok farklı hızlarla hareket eden iki ayrı ortamın içinde bulunurlar: hava ve su. Ancak gemilerin gövdesi ile su arasındaki sürtünme, gemilerin hızının çok fazla artmasını engeller.

Araştırmacılar, ilk olarak hem uçabilen hem de yüzebilen bir hibrit araç tasarlamış. Kanat açıklığı 3 metre olan araca üçgen biçimli bir yelken ve zayıf, kanat benzeri bir karina eklenmiş. Kuramsal modeller kullanılarak yapılan tahminler, böyle bir aracın hafif rüzgârlı havalarda sıradan yelkenli gemilerden 3-10 kat daha hızlı hareket edebileceğini ve yaklaşık olarak saatte 35 kilometre hıza ulaşması için albatrosların ihtiyacı olanın sadece yarısı kadar rüzgârın yeterli olacağını gösteriyormuş.

İlginizi Çekebilir: Kalbi Saran ve Atmasını Sağlayan Robot!

Üretilen ilk prototipe küresel konumlandırma sistemi (GPS), sensörler, ultrason ve otomatik pilot cihazı eklenmiş. Ancak deneyleri basitleştirmek için, planöre yelken takılmamış. Uçuşa geçmesi için gerekli ilk hızı verebilmek için, robot, bir oltanın ucuna asılmış ve olta bir bota takılmış. Botun hızı saatte 30 kilometrenin üzerine çıkarıldığında robot planör kendiliğinden havalanarak otonom biçimde rüzgârda süzülmeye başlamış. Daha sonra bir uzaktan kumandayla robota alçalması komutu verilmiş.

Suya battıktan sonra robotun hareket yönünün arzu edildiği gibi kontrol edilebildiği görülmüş. Tekrar havalanması komutu verildiğinde ise robot sudan çıkmayı başarmış. Araştırmacılar gelecekte hem uçabilen hem de yüzebilen robot filolarını okyanuslarda veri toplamak amacıyla kullanmayı planlıyor.

Kaynak: http://news.mit.edu/2018/albatross-robot-takes-flight-0518

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MIT, Hem Uçabilen Hem Yüzebilen Robot Geliştirdi!

0