Mobil Güneş Paneli Sistemi İle İstenilen Yerde Sulama Yapılıyor

Konya’da yaşayan ziraat mühendisi ve aynı zamanda endüstriyel güneş paneli üretimi yapan Hasan Hüseyin Motuk, araba ile istenilen yere taşınabilen mobil güneş paneli sistemi geliştirdi. Geliştirdiği bu sistem sayesinde şebeke elektriğine ve mazota ihtiyaç duymadan, istenilen alanlarda özellikle elektriğin olmadığı yerlerde sulama yapılabilmesini sağladı.

Yaptığı Ar-Ge ile güneş panellerinin traktörün römorkuna ekleyen Hasan Hüseyin Motuk, oradan elde edilen enerji ile su pompasını çalıştırabiliyor. Böylelikle 30 dönüm tarlasını sulayabiliyor. Çiftçilerin sulama yaparken, elektrik ve mazot kullanımından dolayı artan masrafa karşı doğal enerjiyi kullanan Motuk, bu alanda Türkiye’de çiftçilerin kazanç sağlamasını istiyor.

10 yıldır bu alanda çalışan girişimci ziraat mühendisi, güneş panellerini traktöre ekleyerek taşınabilir bir yapıya dönüştürdüğünü ve 36 adet güneş paneli ile 100 fiskiyeyi çalıştırdığını belirtti. Yine bu panellerle 30 dönümü sulayabildiğini de ekledi. Çiftçiler bu panelleri takarak, istediği kanal boyunda nerede tarlası varsa oraya götürebilecek.

Bu sistemi kullanan çiftçi Sadık Nurkoyuncu ise; “Mazot derdi ve masrafı yok. Römorklarda 27 panel var ve 30 dönüm tarlayı rahatlıkla suluyorum. Tarımla uğraşmak daha zevkli hale geliyor. Bu güneşin boşa gitmemesi lazım. Panellerin bu kadar verimli olduğunu görünce evin çatısına da yaptırdım. İlerleyen yıllarda inanıyorum ki bu güneş enerjisi panellerinden köyümüzdeki her tarlanın başında bir tane olacak.” dedi. Umarız böyle sistemler gelişerek çiftçilerimiz tarafından yaygın olarak kullanılmasının önü açılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil Güneş Paneli Sistemi İle İstenilen Yerde Sulama Yapılıyor

0