NASA Zaman Makinesiyle Uzayın Derinliklerini İnceleyecek

Bugünlerde uzaya gitmek için çalışmalar hızla devam ediyor. Birkaç gün sonra insanlı olarak uzaya giden mekiği izleyeceğiz. Bir haber de Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi kısa adıyla NASA’dan geldi. NASA, 8.8 milyar dolara mal olan ve Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini alarak yıldızların geçmişteki hallerini inceleyeceği James Webb Teleskobu’nu faaliyete geçirmek üzere olduğunu duyurdu.

Kızılötesi merceklerle yıldızların geçmiş hallerini inceleyebilecek teleskop, aynı zamanda Hubble teleskobuyla ulaşılamayan yerleri de ulaşarak oralardan da görüntü sağlayacak. Hubble teleskobuna göre 3 kat büyük merceklere sahip olan yeni teleskop, görünmeyen yerlerinde görünmesi sağlanacak. Bu kapsamda yer sistemleriyle teleskop arasındaki bağlantı test edildi ve başarıyla testten geçti.

2018 yılında Hubble teleskobunun yerini alacak olan yeni teleskop, daha detaylı bir şekilde uzayı inceleyecek ve dünya dışında yaşamın var olup olmadığı konuda araştırma yapacak. Dünya benzeri 200 milyar gezegen olduğunu söyleyen bilim insanları, bizden başka canlı olup olmadığını veya Dünya gibi yaşama elverişli gezegenlere seyahatlerin gerçekleşeceğini belirtti.

Önerilen Yazı: Bigelow Uzay Şirketi: Uzaylılar Aramızda!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

NASA Zaman Makinesiyle Uzayın Derinliklerini İnceleyecek

0