NASA’nın Türk Yöneticisi: Türkiye’de Değerli Mühendisler ve Şirketler Var!

NASA Sistem Yöneticisi: Sırrı Oğuz

Biz her zaman ülkemizin gençlerine, mühendislerine ve değerli şirketlerine inanıyoruz. Bu inancımıza NASA’nın Johnson Uzay Merkezi Piroteknik Sistem Yöneticisi Sırrı Oğuz Bey’de ortak oluyor. Onun hayali Türkiye’de en azından alt yörüngeye uydu gönderebilecek bir roket sistemini geliştirilmesini görmek. Roket sanayisi zor bir alan ama imkansız diye bir şey yok diyor. Ayrıca Türkiye’de çok değerli mühendisler ve şirketlerin olduğunu söylüyor.

4-5 Mayıs’ta İnönü Üniversitesi’nde düzenlenen ROBOCOT 2018 Bilim Şenliği’ne katılan NASA’nın Türk yöneticisi, 10 yıl boyunca çalıştığı NASA’da edindiği bilgileri, öğrencilerle paylaştı. İnsanlı uzay araçlarının piroteknikten ateşleme sistemlerine kadar her aşamasının yönetiminden sorumlu olduğunu anlatan Oğuz, NASA‘nın çok geniş bir organizasyon ve farklı bölümleri bulunduğunu kaydetti.

NASA’da yürütülen Mars projelerinin ileri seviyede olduğunu söyleyen Sırrı Bey, “İnsansız araçların gönderildiği ve derin uzay dediğimiz araştırmaların yapıldığı bir bölüm burası. Bu bölümde birkaç Türk var. Bu bölümde çalışmak için ABD vatandaşı olma zorunluluğu yok. Bunun dışında Cleveland ile Washington’daki bölümlerde de Türk arkadaşların bilimsel çalışmalarda yer aldığını görüyoruz.” dedi.

“Roket sanayisi zor bir alan lakin Türkiye’nin bilgi seviyesi buna müsait. Türkiye’de çok değerli mühendisler ve şirketler var. Örneğin Roketsan, TAI gibi şirketlerde çalışan mühendislerin bilgi birikimleri çok iyi ve kaliteli. İlerleyen zamanlarda beraber uzaya uydu göndermeye başlayacağımızı düşünüyorum” dedi.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

NASA’nın Türk Yöneticisi: Türkiye’de Değerli Mühendisler ve Şirketler Var!

0