Negatif Kütle Bulundu

Fizikçiler Tarafından Negatif Kütle Bulundu

Negatif kütlenin ne olduğunu merak etmiş olabilirsiniz. Negatif kütle, aslında bir teorik kavram. Yani kısaca teorik fizikte normal kütlenin zıt işaretlisi olan varsayımsal maddeye denmektedir. Örneğin poşetteki domatesin ağırlığı 3 kg olsun. Negatif kütlesi ise, -3kg. Bu buluşun önemi ise bu teorik kavramın gözlemlenmiş olması. Physical Review Letters adlı dergide yer alan makaleye göre bilim adamları, verilen ivmenin tersi yönde hareket edebilen negatif kütleyi gözlemledi. 

Washington State Üniversitesinde görevli olan Prof. Peter Engels’in liderliğindeki bir grup, rabidium atomlarını mutlak sıcaklığın (0 ºK, -273.15 ºC) çok az üzerinde soğuttu. Bu sayede atomlar, kuantum mekaniğindeki gibi çok yavaş ve ardışık bir şekilde, enerji kaybetmeden hareket ettiği Bose Einstein yoğuşması haline geldi. Bilim adamları bu yoğuşma halindeki atomların yörüngesini değiştirmek için lazer tuzağı kullandı. Lazer tuzağından salınan parçacıklar genleşirken, kimisi negatif kütle özelliği gösterdi.

Araştırmada yer alan başka bir Prof. Michael Forbes, negatif kütledeyken bir cismin itildiğinde size doğru hızlanacağını dile getirdi. Rabidium atomunun sanki görünmez bir duvara toslamış gibi olduğunu söyledi. Araştırmada ilk kez negatif kütlenin doğasına bu derece komplikasyonsuz nüfuz ettiklerini belirtti. Negatif kütle; evrendeki notrön yıldızları, kara delikler ve karanlık enerji gibi olgular arasındaki ilişkinin keşfedilmesinde yardımcı olabilir.

Önerilen Yazı: Bigelow Uzay Şirketi: Uzaylılar Aramızda!

Kaynak: https://www.ibtimes.sg/new-study-says-space-science-was-wrong-understanding-dark-matter-51425

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Negatif Kütle Bulundu

0