Öğrencilerden Oluşan Bir Ekip Minyatür Uydu Üretti

Öğrencilerden Oluşan Bir Ekip Minyatür Uydu Üretti

Arizona Devlet Üniversitesi öğrencilerinden oluşan bir ekip 1000 dolara mal olan yani geleneksel uydulardan yüzlerce kat daha ucuz ve uzaya fırlatılabilecek minyatür uydular üretti. Yaklaşık 3 santimetre çapındaki SunCube FemtoSats adlı cihazın, uzay araştırmalarının ekonomik şartlarını çok uygun hale getirmesi bekleniyor.

Öğrencileriyle birlikte uzay elektroniğinin küçültülüp minyatür hale getirilmesi konusunda çalıştıklarını söyleyen Arizona Devlet Üniversitesi Dünya ve Uzay Araştırmaları Bölümü’nden Doç. Dr. Jekan Thanga, yaklaşık altı ay önce çok ucuza üretim yapabileceklerini keşfetmiş. Güneş enerjisiyle çalışan cihazlarda güç sistemi, minik bir bilgisayar, radyo ve kamera var. Minyatür uydular, fırlatma özelliği olan herhangi bir tesisten fırlatılabiliyor ve bir uydu kümesi içinde ya da tek başına çalışabiliyor.

femtosat-mini-uydu

Thanga, minyatür uydularla ilgili kısa vadeli dört hedefleri olduğunu belirtti. İlki, ortaokul öğrencileri kadar küçük çocukların kendi uydu tasarımlarını üretip uzaya fırlatmasını sağlamak. İkincisi, var olan uydularla gerçekleştirilen araştırmaları minyatür uydularla da gerçekleştirmek.

Üçüncüsü, minyatür uyduları, insanlı uzay yolculuklarına ilişkin biyokimyasal ve farmakolojik araştırmalarda kullanmak ve dördüncü olarak da sıradan insanların uzayı keşfetmesini ve Dünya’yı uzaydan seyretmesini sağlamak. Thanga, gelecek yıl ilk prototipin uzaya gönderilebileceğini ve her şey yolunda gittiği takdirde gelecekte bu ürünlerin internet üzerinden bile satın alınabileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öğrencilerden Oluşan Bir Ekip Minyatür Uydu Üretti

0