Ortadoğu ve Afrika’daki Güneş Çiftlikleri ile 12 Milyon Eve Enerji Sağlanacak!

Avrupalılar bu aralar Rus ve Çinlilerle sorunlar yaşıyor. Lakin sanal paralardan, enerjiye kadar yaşanan gerilimler olumsuz olduğu kadar farklı alanların kullanıma açılmasına da olanak sağlıyor. Onlardan birisi de enerji sorunun çözümü için sürekli güneş alma özelliğine sahip Afrika ve Ortadoğu’ya kurulacak güneş tarlaları projesi!

Afrika’da kullanılmayan toprakların çok olduğu ve sömürüldüğünü hepimiz biliyoruz. Ortadoğu’nun ise petrol savaşları yüzünden yıkıldığını görüyoruz. O coğrafyalar üzerinde bu sefer Avrupa’ya elektrik nakletmek için planlar yapıldığı belirtildi. Afrika ve Ortadoğu’da gerçekleşen petrol savaşlarının yavaş yavaş bitmesi ve değerinin düşmesi ile buralara milyarlarca dolar yatırımlar yapılıyor. Bu yatırımlarla güneş tarlaları kurularak enerji üretme sağlanacak.

Önerilen Yazı: Elektrik Tellerindeki Toplar Nedir? Ne İşe Yarar?

Merkezi Tunus’ta bulunan İngiliz ve Tunus ortaklığında kurulan TuNur isimli bir şirket Avrupa’daki yaklaşık 12 milyon ev ve elektrikli otomobilin enerjisini sağlayacak elektriği üretmek için kolları sıvadığını açıkladı. 3 yıl içinde de İtalya ile enerji hatları döşenmesi planlanıyor. Bunların yapılmasındaki ana amaç ise Rusya’dan alınan enerjiyi kesmek ve Rusya’ya bağımlılığın azalmasını sağlamak olduğu da söylenmektedir. Umarız bu coğrafyalar, gelen yüksek teknolojiyi kullanmayı bilerek halklarını eğitecek çalışmalar yaparlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ortadoğu ve Afrika’daki Güneş Çiftlikleri ile 12 Milyon Eve Enerji Sağlanacak!

0