Otonom Araç Dünyasında Neler Oluyor?

Apple Otonom Aracı İlk Kazasını Yaptı

Apple 2017 yılının başından beri Lexus SUV model otonom araçlarını Cupertino’da test ediyor ve bu araçlardan biri 24 Ağustos tarihinde kaza yaptı.Apple araç kazalarını Kaliforniya Motorlu Araçlar Departmanına (DMV) bildirmesi zorunlu. 24 Ağustos tarihinde olan kazada DMV’nin sitesinde paylaşıldı. Bir sürücü 25 kilometre hızla giden Apple’ın aracına arkadan çarptı. Yapılan incelemeler sonucunda kazanın sorumlusu Apple değildir.

Volvo 360c Concepts

Araba dünyasının önde gelen markaları arasında gelen Volvo, İsveç’te düzenlediği lansmanda otonom aracının tanıtımını yaptı. 360c otonom olmakla beraber elektrikli bir araç. ”Seyahat etmenin yeni bir yolu” diye tanıttıkları otonom araç için çok iddialı ifadeler kullanıldı. Yapılan açıklama: “Çok uzak olmayan bir gelecekte tam otonom elektrikli araçların kişisel hareketlilik ihtiyaçlarına cevap veren bir dünya görüyoruz. Geleceğe dair vizyonumuzu hayata geçirmek için 360c’yi geliştirdik. Bireysel hareketlilik ihtiyaçları gelişmektedir. Çözümler güvenli, çevre dostu, kişisel ve konforlu bir seyahat deneyimi sunmalıdır.” Arabada direksiyon bulunmamaktadır. Araçda isterseniz iş toplantınızı yapabilirsiniz, istediğiniz zaman yatağınızda yatabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir » Elon Musk’ın İş Mülakatında Sorduğu 10 Soru!

Ford Otonom Araç için Şirket Kurdu

Otomotiv sektöründe yeni trend olan otonom araç dünyasında araç üreticileri geride kalmak istemiyorlar. Bu sektörde geride kalan ğreticiler gelecekte yok olacaklarını düşünüyorlar. Bundan dolayı Ford ta arge çalışmalarını yapmak ve pazar fırsatlarından yararlanmak için Ford Autonomous Vehicles LLC’yi kurduğunu açıkladı. 2023 yılına kadar 4 milyar dolarlık bir yatırım yapacak olan Ford, yatırımcı desteklerine de açık olduğunu bildirdi. Ford otonom araç yatırımlarının dışında elektrikli araç yatırımını da hızlandırmaya başladı.

Otonom Sualtı Robotu

Maryland Üniversitesi balıkla aynı yeteneklere sahip robotları geliştirdiğini duyurdu. Gerçek bir balık gibi hareket eden robot Derek Paley tarafından tasarlandı. Su robotunun kullanılacağı alanlar: Su kalitesinin tespitini yapmak, liman güvenliği gibi ulusal savunma sorunlarında kullanılabilecek.

İlginizi Çekebilir » 3B Biyo Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır?

Uber Yemek Siparişlerini Drone ile Teslim Edecek

Uber daha hızlı, güvenilir ve ucuz bir şekilde telimat yapabilmek için yeni yollar arıyor. Japanyo’a düzenlenen Asia Pacific Expo’da uber tarafından yeni bir teslimat yöntemi açıklandı. Bu yönteme göre yemek siparişlerimiz dronelar ile teslim edilecek.

Kaynaklar

Samed Gençkaya

2017 Marmara Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisi mezunuyum. Otomasyon alanında çalışmayı sevdiğim için Mekatrotek Otomasyonda çalışmaktayım. Aynı zamanda Girişim Hareketi Beyoğlu Direketörlüğünü yapıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otonom Araç Dünyasında Neler Oluyor?

0