Robot Polisler Göreve Başlıyor

 

Robotlar konusunda çok farklı görüşler hakim olsa da belki de bir devir başlıyor olabilir. Robotlar, direk olarak insanlar gibi Dubai’de polis olarak görevler yapmaya başlayacak. Dubai Polis Departmanı, yeni polis robotlarını kamuoyu ile paylaştı. Polis robotlar, İspanya’da bulunan PAL Robotics firması tarafından üretildi.

Geliştirilen robotların ismi REEM olarak koyulmuş. Yaklaşık olarak 1,67 metre boyunda olduğu belirtilmektedir. Yapay zeka yazılımları ile desteklenmiş. Böylelikle farklı dilleri anlayıp, konuşabiliyor. Göğüs bölümünde dokunmatik ekrana sahip olan REEM robot, IBM tarafından geliştirilen yapay zeka teknolojilerini kullanıyor.

Önerilen Yazı » İnsanımsı Robot Bina48, Askeri Akademi de Ders Verdi!

Robotun en önemli özelliği el hareketlerini 1,5 metrelik bir alan içerisinde ayırt edebiliyor ve vücut dilini anlayabiliyor olmasıdır. Birden fazla dil biliyor ve insanları selamlıyor. Şimdilik ceza kesemiyor ama şüpheli hareketleri direk merkeze bildirebiliyor. Dubai yaptığı açıklamada 2030 yılına kadar polislerin yüzde 25’inin bu robotlar oluşturacak. 2030 yılında da, robot karakolları kuracaklarını açıkladılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot Polisler Göreve Başlıyor

0