Robotlara Dokunma Hissi Veren Cilt

3 Boyutlu yazıcılar ve onların ürettikleri ürünler her geçen gün yenileniyor ve farklı alanlara doğru gidiyor. Medikal sektöründe, savunmaya, havacılıktan, kişisel eşyalara kadar baskılar yapılan bu alanda şimdi de robotlara dokunma hissi vermek için çalışmalar yapılıyor.

Robotlar üzerlerinde bulunan sensörlerle dış ortamı algılayabiliyorlar lakin onlar bizler gibi dokunma duyusu fazla iyi olmadığı için sıktığı şeyleri ya parçalıyor ya da tam sıkamadığı için iyi bir kavrama elde edemiyordu. Minnesota Üniversite çalışanları bunu düşünerek, 3 boyutlu yazıcılardan basılan bir cilt geliştirdi. Bu cilttin içinde aynı bizim dokunma duyumuzdaki gibi sistemler, elektronik sensörler olarak gömülmüş.

3 boyutlu yazıcının kafasındaki özel püskürtme sisteminden püskürtülen şeyler ise plastik değil, iletken elektrotlar. Bu iletken elektrotlarla ve aralarına koydukları sensörlerle aynı derimizin içindeki gibi katmanlı bir cilt oluşturmuşlar. Bu ciltin içine hassas basınç sensörlerini de ekleyerek duyu algısını iyice geliştirmişler. Özellikle cerrahi işlemlerde ve savunma alanında hassas dokunma duyusuna sahip robotlarda kullanılması planlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robotlara Dokunma Hissi Veren Cilt

0