Robotlara İnsanlar Gibi Soru Sorma Algoritması Geliştirildi

Robotlara İnsanlar Gibi Soru Sorma Algoritması Geliştirildi

Robot bilimi bu aralar çok daha fazla popüler oldu. Bu konuda bir haberde Amerika’da bulunan Brown Üniversitesine bağlı robot bilimi laboratuvarı araştırmacılarından geldi. Araştırmacılar robotlar bir şey yaptığı sırada kararsız kalırsa, aynı insanlar gibi soru sorarak anlamasını sağlayacak bir algoritma geliştirdiler.

Geliştirdikleri bu algoritmayı alarak, robotların ses ve işaret konumlarını anlamasını sağlayan başka bir yazılımın içine gömen araştırmacılar, Baxter ismindeki robota yerleştirerek bir deney yaptılar. Bir tezgahın üzerine bir grup İngiliz anahtarı koyan araştırmacılar, robotun “İngiliz anahtarını getir” komutunun ardından hangi İngiliz anahtarının istendiğini anlamak için kıskaçlarıyla aletleri tek tek işaret ederek “Bu mu?” diye sormasını sağladı.

Önerilen Yazı: İnsanımsı Robot Bina48, Askeri Akademi de Ders Verdi!

Araştırmacılar, yanı sıra yazılıma robotun yalnızca basit evet/hayır yanıtına göre eylem kararı vermesinin ötesinde yanıta göre akıllı çıkarımlar yapmasını sağlayacak yapay zeka unsurları ekledi. Bu sayede örneğin iki İngiliz anahtarından hangisinin istendiğini anlamak için aletlerden birini işaret edip “Bu mu?” diye soran robotun, yanıtın olumsuz olduğunu öğrendiğinde ikinci anahtarı soru sormadan getirdiği görüldü.

Kaynak: https://spectrum.ieee.org/automaton/robotics/artificial-intelligence/robot-knows-the-right-question-to-ask-when-its-confused

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robotlara İnsanlar Gibi Soru Sorma Algoritması Geliştirildi

0