sagediopsis bayozturkii: Antarktika’ya Giden Bilim İnsanlarımızdan Yeni Mantar Türü

Antarktika’ya Giden Bilim İnsanlarımızdan Yeni Mantar Türü

Nisan 2016’da ilk kez Antarktika’da bilimsel araştırmalar yapan ve çeşitli üniversitelerden oluşan Türk bilim insanlarımız, ilk seferden başarıyla dönmüşlerdi. Orada kaldıkları süre zarfında çeşitli bitki sosyalojisini inceleyen ekip; topladıkları bitkileri inceleyerek bilim dünyasına “likenikol mantar” türünü kazandırmışlardı.

İstanbul Üniversitesinden Prof. Dr. Bayram Öztürk’ün liderliğinde, farklı üniversitelerden 13 bilim insanımız Antartika’da liken, mantar ve kara yosunu örneklerini toplayarak incelemelerde bulunmuşlardı. Kısa süreli bir çalışma olmasına rağmen, likenikol mantar türü tanımlamıştı. 

antarktika-turk-bilim-insanlari

Yeni Mantar Türü: sagediopsis bayozturkii

Bu mantar, Antarktika için endemik bir liken türünün üzerindeki mantar türü.  Daha önce herhangi bir bilim insanı tarafından bulunmamış olması sebebiyle bilim insanlarımız bu türü tanımlayarak ve ismini seferin lideri Prof. Dr. Öztürk’e ithafen ‘sagediopsis bayozturkii’ olarak adlandırarak bilim dünyasına tanıtmışlardı.

Şimdi ikinci olarak sefere hazırlanan Türk bilim insanları, bu sefer Antarktika’da daha yoğun çalışmalar yapmayı hedefliyor. Çünkü bu kıtada söz sahibi olabilmemiz için Türk bilim insanlarının çok fazla sayıda makale üretmesi, bilimsel bilgi üretmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sagediopsis bayozturkii: Antarktika’ya Giden Bilim İnsanlarımızdan Yeni Mantar Türü

0