Savaş Uçaklarını Robotlar Uçuracak

Robotlar ve otonom sistemler, bazı alanlara giremez diye düşünüldü. Lakin hiç düşünülmeyecek yerlere dahi robotlar girmeye başladı. Amerikalı robotik şirketi RE2 Robotics, Amerikan savaş uçaklarını kullanacak robotlar yapmaya hazırlanıyor.

RE2 Robotics firması, insansız kara araçlarından hava araçlarına kadar insanı örnek alan robotlar yapan bir şirket. Yani insan davranışının inceleyerek, ona benzer robotlar üretiyor. İnsanların el ve kol hareketlerini inceleyerek, aynı hareketleri yapabilen çok sayıda robotu bulunuyor. Buradan elde ettiği birikimle Amerikan savaş uçaklarını kullanan savaş pilotlarının davranışlarını inceleyen firma, yaptığı Ar-Ge çalışmalarıyla robot pilot prototipini yaptığını açıkladı.

Savaş uçaklarını değiştirmeden, onlar üzerinde herhangi bir işlem yapmadan savaş pilotları yerine onları taklit eden, el-kol ve gövdeden oluşan bir robotik sistem kurdu. İngilizce baş harflerinden oluşan (Common Aircraft Retrofit for Novel Autonomous Control) CARNAC (Yaygın savaş uçaklarına sıradışı otonom kontrol programı) programı ile geliştirilen robotlarla pilotların görevini yapmaya başladığı ve ileri aşama olarak insan gibi karar verecek yapay zekalı robot pilotların da geliştirmeye başladıklarını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Savaş Uçaklarını Robotlar Uçuracak

0