SEDAŞ Elektrik Kesintilerinin Tespiti İçin İnsansız Hava Aracı

SEDAŞ Elektrik Kesintilerinin Tespiti İçin İHA Kullanacak

Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ (SEDAŞ), elektrik kesintisinin büyük kısmını oluşturan ve buz yükü adı verilen iletim hatlarının donması gibi arızalara, insansız hava araçlarıyla müdahale edilebilecekleri bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ (SEDAŞ) tarafından gerçekleştirilen insansız hava aracı yarışmasında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencisi Volkan Ulutaş’ın projesi birinci olmuştu. Bu proje ile yola çıkarak insansız hava aracı, arızalara göre yeniden tasarlanarak hizmete girmesi düşünülüyor.

sedas-iha

SEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sami Güven;

Ar-Ge için 2017-2020 yılları arasında 8 milyon lira harcama yapmayı planladıklarını vurgulayan Güven, “Genç arkadaşımız Volkan Ulutaş’ın hayaliyle start verdiğimiz projede, şimdi SEDAŞ ekipleri multikopteri bu iş için uygun hale getirecekler. Yazılımları tamamlanacak, solüsyon taşıyacak aparatlar yerleştirilecek. Kanatlar bu iş için işlevsel hale getirilecek. Kısa sürede tamamlamalarını bekliyoruz, bir saat havada kalabilen bu insansız hava araçları sayesinde müşterilerimize verdiğimiz hizmete ve müşteri memnuniyetine olumlu katkı sağlayabileceğiz.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEDAŞ Elektrik Kesintilerinin Tespiti İçin İnsansız Hava Aracı

0