Sera Gazlarını Yakalayan Mikrokapsül Teknolojisi

Normal de enerji santrallerinde ve endüstriyel üretim tesislerinde salınan karbondioksiti yakalama ve ayırma teknolojilerinde, karbondioksit farklı kimyasal maddeler tarafından soğurularak baca gazlarından ayrılıyor. Daha sonra karbondioksit bu maddelerden ayrıştırılarak çoğunlukla yeraltında depolanarak saklanıyor.  Ancak bu süreçte kullanılan kimyasal maddelerin genellikle zehirli ve zararlı etkileri var.

Sonuçları Nature Communications dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları atmosfere salınan karbondioksitin miktarını azaltmak için güvenli, düşük maliyetli ve verimliliği yüksek bir yöntem geliştirdi. Harvard Üniversitesi’nden ve ABD Ulusal Lawrence Livermore Laboratuvarı’ndan araştırmacıların geliştirdiği geçirgenliği yüksek polimer malzemeden üretilen mikrokapsüllerin içinde karbondioksiti soğurma özelliğine sahip kimyasal maddeler bulunuyor.

mikrokapsül-teknolojisi

Önerilen Yazı » Kapsül Şeklinde İğnesiz Aşı Geliştiriliyor

Bu amaçla sodyum karbonatın ve potasyum karbonatın sulu çözeltileri kullanılıyor. Sodyum karbonat ve potasyum karbonat doğada bol miktarda bulunan, kolayca parçalanmayan, kararlı ve zararlı etkisi düşük maddeler. Mikrokapsüllerin üretildiği malzeme ise karbondioksiti geçirebilme özelliğine sahip. Karbondioksit karbonat bileşikleri tarafından soğurulduktan sonra ısıtılarak bu maddelerden kolayca ayrılabiliyor. Mikrokapsüller tekrar tekrar kullanılabiliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sera Gazlarını Yakalayan Mikrokapsül Teknolojisi

0