Serbest Bir İpe Tırmanan Robotlarıyla Liseliler Amerika Yolcusu

Serbest Bir İpe Tırmanan Robotlarıyla Liseliler Amerika Yolcusu

Genç liseliler, İstanbul Beykoz’da geçtiğimiz ay sondaj kuyusuna düşen Kuyu ismindeki köpeği kurtarma çalışmalarına tasarladıkları “kurtarma kolu” ile destek vermişlerdi. Amerika’nın en iyi üniversitelerinden birisi olan Stanford Üniversitesi gençlerimize mektup göndererek, Amerika’ya davet etmişti.

Özel Bahçeşehir Anadolu Lisesi’de okuyan bu gençlerimiz, yeni icatları “İnfiniti” adlı robotla Amerika‘nın Kaliforniya kentinde her yıl düzenlenen robot yarışmasına katılmak için hareket etti. Liseli 13 öğrenciden oluşan Androit Androids 6025 isimli takım, ABD’ye hareketlerinden önce Atatürk Havalimanı’nda, 6 haftada ürettikleri “İnfiniti” adlı robot hakkında gazetecilere bilgi verdi.

Takım kaptanı Emre Özkabaş, yarışmanın bu yılki teması kapsamında geliştirilen robotun, plastik bir topu 2,4 metre yüksekliğindeki bir potadan sorunsuz bir şekilde geçirmesi ve serbest bir ipe tırmanması gerektiğini söyledi.

Robotu kitten çıkan parçalar ile tornada, sanayide lazer kesimcilerden sponsorluk isteyerek kendi tasarılarıyla üretiklerini belirten Özkabaş, şu bilgileri verdi:

“İlk önce bir tasarım süreci oluyor. Bu tasarım sürecinden sonra montaj süreci oluyor. Robotik takımı 2016’da kurduk. İlk yılda uluslararası başarı elde ettik. Amerika’da Alabama bölgesel yarışmasına katıldı. Buradan sonra dünya şampiyonasına çıkmaya hak kazandık ve dünya şampiyonasında Türkiye’ye ödül getiren ilk Türk takımı olmaya hak kazandık. Geçen yıl bölgesel yarışmada birinci, dünya şampiyonasında ise klasmanımızın ikinci değerli ödülünü kazandık. Bu seneki hedefimiz yine dünya şampiyonasına çıkıp ödül getirmek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Serbest Bir İpe Tırmanan Robotlarıyla Liseliler Amerika Yolcusu

0