SpotMini: Boston Dynamics’ten Ev Robotu

SpotMini: Boston Dynamics’ten Bulaşıkları Dahi Toplayan Ev Robotu

Google’ın fazla gideri olduğu için gözden çıkardığı, bu sebeple Tesla, Toyota ve Amazon firmalarının ilgilendiği söylenilen Boston Dynamics şirketi, askeri amaç dışında ev için kullanılabilecek yeni bir robotu görücüye çıkardı. Ürettikleri askeri robotlara kötü şakalar (tekme atma, itekleme vb.) yapmasından sonra sosyal medyada fazlaca eleştirilen şirket, yeni ve ilgili çekici robotuyla bu eleştirileri unutturmak istiyor.

Boston Dynamics’in yeni robotu SpotMini, şirketin Spot isimli robotunun daha minik ve hafifçe olan versiyonu olarak dikkat çekiyor. Bulaşıkları dahi kaldıran robot olarak gösterilen SpotMini, temel olarak ev kullanımı için üretilmiş. SpotMini adlı robot günlük hayatımızda bizim icra ettiğimız küçük işleri halledebiliyor. Örneğin üzerindeki sensörler sayesinde masanın üzerindeki bulaşıkları bulaşık makinesine diziyor!

 Merdivenlerden yukarı çıkabiliyor, evdeki çeşitli boyuttaki eşyaların aralarından geçebiliyor! Örneğin alt taraftaki GIF’de gördüğünüz gibi masanın altından eğilerek, masa bacaklarına çarpmadan geçebildi.

Size içeceğinizi getirebiliyor hatta getirdiği şeylerle size şaka yapıp eğleniyor!

Tamamı elektrikle çalışan bu robotun şarjı 90 dakikada doluyor, böylelikle robotunuzdan fazla uzak kalmadan hızlı bir şekilde şarj edebiliyorsunuz. Bu mükemmel robotla ilgili Boston Dynamics’in YouTube kanalında yayınladığı videoyu aşağıdan seyredebilirsiniz.

Boston Dynamics Nedir?

Boston Dynamics insana benzetim amaçlı dinamik robot ve yazılımların tasarım ve inşasında uzmanlaşmış bir mühendislik şirketidir. İlk defa hayvanlar gibi koşabilen ve manevralar yapabilen robotu geliştiren Amerikan Ulusal Mühendislik Akademisi üyesi Marc Raibert ve çalışma arkadaşlarının Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki çalışmalarının bir ürünü olarak ortaya çıkmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SpotMini: Boston Dynamics’ten Ev Robotu

0