TORUK: Yerin Altındaki Patlayıcıları Noktasal Tespit Eden Yerli Ürün

TORUK: Yerin Altındaki Patlayıcıları Noktasal Tespit Eden Yerli Ürün

Hacettepe Üniversitesi Teknokent’te yapılan Ar-Ge konferansında basına tanıtılan TORUK 101, İdem Teknoloji firmasının mühendisleri tarafından yerli olarak ülkemizde geliştirildi. Firma, yerli olarak yer altında pusulanmış bombaları önceden tespit etmeye yarayacak. Ayrıca diğer versiyonlarıyla da su, doğal gaz vb. borularında tespit edilip görsel olarak sunulacak.

TORUK 101, 30 metreye kadar yerin altını tarayan ve sonra bunu yerli olarak geliştirilen yazılımlarla görsel ve noktasal veri analizlerine dönüştürebiliyor. Yerin altına döşenmiş mayınları noktasal olarak tespit edebiliyor. Bunu ise küçük insansız hava araçlarına yerleştirilerek, askerlerin polislerin mayınlı bölgelere girmeden havadan tespit edebileceğini söyledi.

Arkeolojik kazılarda da kullanılabilecek şekilde öneriler geldiğini belirten firma, arkeolojik alanda çalışanlarında kullanabilmesi içinde çalışmalar yapacağını belirtti. Ayrıca farklı versiyonlarla, doğal gaz, su, kanalizasyon hatlarının tespit etme ve onları görsel olarak sunacak ürünlerini de üretmeye başlayacak. Böylelikle su, doğal gaz patlamalarının önüne geçilebilir ve her yer kazılarak olumsuz durumlar engellenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TORUK: Yerin Altındaki Patlayıcıları Noktasal Tespit Eden Yerli Ürün

0