Türk Oyun Geliştiricilerinden 500 Milyon Dolarlık İhracat Rekoru

Türk Oyun Geliştiricilerinden 500 Milyon Dolarlık İhracat Rekoru

Türkiye’deki oyun geliştirici firmaların teknik, sosyal ve ekonomik gelişimini artırmak ve yerli oyun ekosistemini geliştirmek için kurulan Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED), çeşitli bilgilerde bulundu.

Ülkemizden Dünya’ya açılan oyunlara imza atan ve milyonlarca oyuncuya ulaşan Türk oyun sektörü, bu başarısını ekonomik göstergelerle de ortaya koydu. Ülkemizdeki oyun sektörü geçen yıl ihracatını yüzde 25 artırarak 500 milyon dolar rakamına ulaştı. Böylece aynı zamanda bir ihracat rekoruna imza atılmış oldu.

Sektör temsilcileri şimdi 10 milyar dolarlık ihracat hedefi için yeni projeleri hayata geçirmeye hazırlanıyor. Dünyada 110 milyar dolarlık pazara ulaşan sektördeki önemli ülkelerde, oyun geliştirmenin devlet politikalarıyla büyütüldüğüne dikkati çeken Erkin, şunları kaydetti:

“Ekonomi ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının destekleriyle oyuna destek bir devlet politikası haline geldi. Bunun artarak devam ettiğini görüyoruz. Bu desteklerin 10 milyar dolara ulaşma maceramızda süreceğine inanıyoruz. Ekonomi Bakanlığımızla çok önemsediğimiz bir projemiz var. Türkiye’de oyunla ilgili bir ekosistem geliştirmek istiyoruz. Burada Türk oyun geliştiricilerin yanında yurt dışından firmaların da stüdyo açarak oyun geliştirmelerini hedefliyoruz. Bu sayede yerli insan kaynağımız bu firmalarda istihdam edilip deneyim kazanacak, sonrasında belki kendi firmalarını açacaklar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türk Oyun Geliştiricilerinden 500 Milyon Dolarlık İhracat Rekoru

0