Türkiye’de Bir İlk! PTT, Dronelar ile Kargo Taşımaya Başlayacak

Dronelarla kargo taşımacılığı hakkında haberlerin kaynağı olarak çoğunlukla Çin gösterilirdi. Bu yazımız ise Türkiye’de kargo için kurulan ilk şirket PTT’den geldi. PTT, Uluslararası E-Ticaret Konferansı’nda gelecek yıl yapacakları çalışmayı duyurdu. Buna göre PTT, 2018 yılından itibaren kargoları dronelarla teslim edecek.

Dronelarla teslimat konusunda çalışmalar yapan en büyük şirketler Amazon ve Aliekspress olarak gösteriliyor. Daha sonra UPS ve DHL gibi büyük kargo şirketleri de bu alanda çalışmalar yaparak, bazı sevkiyatları dronelarla yapıyor. Antalya’da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve PTT’nin düzenlediği Uluslararası E-Ticaret Konferansı’nda da PTT, drone ile teslimat yapacağını belirterek Dünya’da dronelarla teslim edecek sayılı şirket arasına girmeyi planladığını açıkladı.

Dronelarla teslimatın en önemli özelliği hava yolu ile gelen kargoların, büyük şehirlerde trafiğin fazla olması küçük şehirlerde ise engebeli arazilere sahip olması yüzünden kara yolunun tıkandığı durumlarda devreye girmesi oluyor. Özellikle ülkemizin engebeli alanlara sahip olması sebebiyle dronelarla teslimat fikri, PTT tarafından benimsendi ve bu alanda çalışmalar yapıldığı açıklandı. Seneye kargolarımızı dronelarla teslim almaya başlayabiliriz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’de Bir İlk! PTT, Dronelar ile Kargo Taşımaya Başlayacak

0