Türkiye’de İlk Kez Meme Kanserini Tespit Eden Tanı Kiti Geliştirildi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik alanında öğretim görevlisi Doç. Dr. Hüseyin Onay ve ekibi, 15 yıl boyunca 100 binlerce genetik testi yaptı. Bu deneyimleriyle Dünya’da az sayıda ülkenin ürettiği ve kadınlarda en sık karşılaşılan kanser türü olan meme kanseri riskini tespit eden test kitini yerli olarak geliştirdi.

Kadınlarda meme kanserinin 10’da 1’i kalıtsal nedenlerden meydana geliyor. Bu sebeple ailesinde bu risk görülen kadınların test yaptırması gerekiyor. Bunun içinde test kitleri kullanılıyor. Bu genetik tanı testlerini Amerika ve az sayıdaki Avrupalı ülkeler yapabiliyordu. Lakin genetik bilimci Onay ve ekibi, Türkiye’de ilk defa BRCA1 ve BRCA2 genlerine dizi analiz sisteminde bakabilen bir tanı kiti geliştirdi.

Bu kitin önemi ise vücudumuzda kanser geliştirmemiş ama mutasyona uğrayan veya ona benzer bir olgu görülmesi durumunda, bu kit ile tespit ediliyor olmasıdır. Böylelikle erken teşhis ile olumsuz durumların önüne geçilmesi hedefleniyor. Genetik test sonucu kalıtsal meme kanseri riski tespit edilmesi halinde bütün birimlerin etkin bir şekilde değerlendirerek hastanın da inisiyatifi doğrultusunda önleyici cerrahi müdahaleler yapılabiliyor.

2-3 ay içerisinde Türkiye’de 4 hastanede yerli test kitinin aktif kullanılmaya başlayacağını belirten Doç. Dr. Hüseyin Onay, özellikle İran, Bulgaristan ve Dubai’den de bu kit hakkında bilgi almak isteyen ve satış konusunda görüşmek isteyenlerin olduğunu belirtti. Ülkemiz insanlarına özellikle kadınlarımızın meme kanseri riskini teşhis etmede yardımcı olacağına inanıyoruz. Hüseyin Onay ve ekibine başarılar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’de İlk Kez Meme Kanserini Tespit Eden Tanı Kiti Geliştirildi

0