Türkiye’de Uydu Üzerinden Kontrol Edilen Sürücüsüz Traktörler

Türkiye’de Uydu Üzerinden Kontrol Edilen Sürücüsüz Traktörler

İnsanların daha beyinsel ve geliştirici çalışmalarda yer alması için, çoğu tekrarlı sistemleri otonom haline getiren sürücüsüz sistemler sürekli her alanda geliştiriliyor. Onlardan birisi de uydu üzerinden kontrol edilen traktörler.

Kontrol edilen bu traktörlerin sistemi hakkında bilgi veren sistemin yöneticisi Uğur Çetin, özellikle hasat dönemlerinde çiftçilere büyük kolaylıklar vereceğini söylerek; “Otomatik düzenleme sisteminde traktörün kumandasını sistem gerçekleştiriyor. GPS’ten aldığı sinyallerle tarlanın ekimini, ilaçlamasını ve gübrelemesini sağlıyor. Ekim esnasında üst üste binme denilen ya da ekilmemiş alanın oluşması gibi dezavantajlı durumları daha etkin kullanarak tarladan alınan verimin arttırılması amaçlanıyor.

Sistem GPS sinyali ile çalışarak şoförün direksiyon kullanmasını elimine eden bir mekanizma. Traktördeki şoförümüz normal şartlar altında hem traktörü sürmekle meşgul, hem de traktöre takılı bulunan ekipmanı kontrol etmekle meşgul iken, bu sistem traktörün kumandasını kendisi gerçekleştiriyor. Araçlarda kullandığımız navigasyon sisteminin farklı bir versiyonu. 

Önerilen Yazı: 2030 Yılında Yüz Binlerce Şoför İşini Kaybedecek

Araçlardaki navigasyon sistemi sürücüye sadece yol gösterirken, bu sistem ayrıca dümenleme işlemini de gerçekleştirmekte” dedi. Sistemi deneyen çiftçilerden Faruk Meriçelli de, büyük ebatlı tarlası olanların bu sistemi kullanacağını söyledi. Traktörü programlayarak, tarlada kendi kendine şoförün yaptığı işi yapıyor. Küçük çiftçiler kullanması zor olsada, büyük çiftçilerin bu sistemi kullanacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’de Uydu Üzerinden Kontrol Edilen Sürücüsüz Traktörler

0