Türkiye’nin İlk Lens Fabrikasında Üretilen Lensler 50 Ülkeye İhraç Ediliyor

 

Dünya ve ülkemiz zor zamanlar geçiriyor. Üretimin, katma değerli ürünlerin önemini bu virüs krizinde bir kez daha gördük. Sağlık alanında yapılan çalışmaları okurken mutlu oluyoruz. O haberlerden birisi de Türkiye’nin ilk lens fabrikası olan Anadolu Tıp Teknolojileri firmasında geldi. Sivas 1. Organize sanayi bölgesinde 2003 yılında kurulmuş olan lens fabrikası 2005 yılından bu yana ise göz içi katarakt ve kontakt lens üretiyor. Verilen bilgilere göre lens fabrikası  göz içi katarakt lensleri tam 50 ülkeye ihraç ediyor.

Yıllık 400 bin adet üretim yapılan firma, ürünlerini iç pazarda ve Hollanda merkezli bir firmayla yaptığı anlaşmayla dış pazarda satışa sunuyor. Fabrikanın üretim müdürü Muhammed Nalbant, fabrikanın 2003 yılında kurulduğunu, 2005 yılında üretime başlandığını, yurt içi ve yurt dışına satış yaptıklarını belirtti.

lens-fabrikası

2013 yılında yurt dışından Bausch Lomb firmasıyla anlaştıklarını ve fason üretim sözleşmesi dahilinde ürettikleri bütün ürünleri bu firmaya verdiklerini söyleyen fabrikanın üretim müdürü Muhammed Nalbant, Anadolu Ajans muhabirine verdiği bilgiye göre;  “Bu firma ise Hollanda merkezinden tüm dünyaya dağıtım yapıyor, lenslerimizi 50 ülkeye ihraç ediyor. Güney Amerika, Uzakdoğu, Afrika ve Avrupa’nın çoğu ülkesi ürünlerimizi kullanıyor. Ürünlerimiz sağlıklı bir şekilde müşterilerimize ulaştırılmakta. Ürünlerimize en çok Almanya, Fransa, Hollanda, İran, İspanya, Danimarka ve Belçika rağbet gösteriyor.” diye konuştu.

goz-lens

Nalbant, fabrikalarında Siferik Monofokal, Asferik Monofokal, Multifokal ve Kontakt lens ürettiklerini söyledi. Yüzde 100 yerli üretimde son teknolojiyi kullandıklarını ifade eden Nalbant “Laboratuvarımızda yılda yaklaşık 400 bin adet lens üretim kapasitesine sahibiz. Ana üretimimiz katarakt lens, katarakt ameliyatlarında kullanılan ve göz merceği yerine geçebilen medikal cihazlar. Dört farklı renkte üretimimiz var.” diye de ekledi.

2 thoughts on “Türkiye’nin İlk Lens Fabrikasında Üretilen Lensler 50 Ülkeye İhraç Ediliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’nin İlk Lens Fabrikasında Üretilen Lensler 50 Ülkeye İhraç Ediliyor

2