Türkiye’nin İlk Yerli İnsansız Su Altı Aracı: HØYTEK ROV

Türkiye’nin İlk Yerli İnsansız Su Altı Aracı: HØYTEK ROV

Ankara Hacettepe Teknokent’te faaliyet gösteren HØYTEK firması, 600 metre derinlikte çalışabilen Türkiye’nin ilk yerli insansız su altı aracını (ROV) üretti. Çalışmalarını sürdüren firmanın kurucu ortağı Bülent Gökalp, yaptığı açıklamada, cihazın başta çalışma derinliği olmak üzere diğer özellikleri açısından Türkiye’nin ilk yerli ROV cihazı olduğunu söyledi.

HØYTEK Rov Aracının Özellikleri

Türkiye’de kullanılan insansız su altı araçlarının neredeyse tamamının ithal ve en fazla 300 metre derinlikte çalışabilmektedir. Ülkemizin kendi imkanları ile ürettiği insansız su altı aracı, suda 600 metreye kadar inebilmektedir. Böylelikle ithal olan diğer araçlara göre de daha gelişmiş özelliklere sahip olduğu görülmektedir. 

rov-hoytek-özellikleri

Bülent Gökalp, “Bunun önemi şurada: Diyelim ki derinde bir çalışma yapacaksanız. O zaman piyasadaki kullanılanların yanı sıra bir de derinde çalışabilen robot almanız gerekiyor. Bizim cihazımız ise bu zorunluluğu ortadan kaldırıyor. Zaten çalışma derinliği, ürünü kısa sürede satabilmemizde önemli rol oynadı” dedi. Cihazın üzerindeki 600 metrelik kabloyla belirtilen derinliğe güç ve data gidebildiğini ifade eden Gökalp, kamera, sonar ve lambaların da ürünün diğer özellikleri arasında yer aldığını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’nin İlk Yerli İnsansız Su Altı Aracı: HØYTEK ROV

0