Türkiye’nin Yazılım İhracatının %25’ini Tek Başına Gerçekleştiren Girişimci

Türkiye’nin Yazılım İhracatının %25’ini Tek Başına Gerçekleştiren Girişimci

Denizli’de doğan ve orada büyüyen, İstanbul merkezli yurt içi ve dışında ofisleri bulunan girişimci Akif Ekin, “Güvenli Şehir Yönetim Sistemleri” yazılımı ile Türkiye’nin yazılım ihracatının dörtte birini tek başına gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Almanya’da lisans ve yüksek lisans eğitimi alan Denizli Babadağlı girişimci 49 yaşındaki Ekin, doğup büyüdüğü kentte gazeteciler ile bir araya geldi. Ekin, Denizli Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında, İstanbul merkez olmak üzere, Stuttgart, Abu Dabi, Ankara, Bakü, Dubai ve New York’ta ofisleri bulunduğunu, Bilkent Teknokent’te 50’den fazla yazılım mühendisi ile çalıştıklarını belirtti.

akif-ekin-yazilim-ihracat

Yazılım sistemiyle geliştirdikleri yüz tanıma sistemi sayesinde, şehirleri daha güvenli hale getirmeye çalıştıklarını ifade eden Ekin, bu ürünleri ile Türkiye’nin yaklaşık 400 milyon lira olan yazılım ihracatının 103 milyon lirasını tek başlarına gerçekleştirerek, ülkemizde bu alanda destek verdiklerini söyledi.

Girişimci Akif Ekin, şu sözleri belirtti;

“Yüzde yüz yerli sermayeli ve tamamı Türk mühendislerinin eseri olan yazılımla Türkiye’nin yaklaşık 400 milyon lira olan yazılım ihracatının 103 milyon lirasını tek başına gerçekleştirdik. Ülkemizin bu alanda daha çok gelişme kat ederek bu rakamları artıracağına inanıyoruz çünkü Türk mühendislerimizin dünya ile yarışabilecek seviyede olduğuna hatta onlardan daha fazlasını yaptıklarına şahit oluyoruz. Geliştirdiğimiz dünyanın ilk ve tek akıllı devriyesi olan güvenli şehir teknolojileri ile mobil devriye dönemini başlattık. Şehirde devriye gezen araçların ışıkları içine yerleştirilmiş yazılımla araçlar yüz tanıma, hız tanıma, plaka tanıma yapabilen akıllı devriyelere dönüşebiliyor. Bisikletlere takılan sistemle de araçların giremediği yerlerde çok sayıda bilgi toplanabiliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’nin Yazılım İhracatının %25’ini Tek Başına Gerçekleştiren Girişimci

0