WannaCry Siber Saldırısı Türkiye’yi Nasıl Etkiledi?

Türkiye, siber saldırı ve dolandırıcılıkla ne yazık ki çok fazla karşılaşıyor. Buna karşın ister telefonla, ister mail yoluyla dolandırıcılık yapanların sürekli açığa çıkartılması, bizim gibi teknoloji sayfalarının sürekli uyarılarda bulunmasıyla Türkiye Dünya’da WannaCry adında belirtilen siber saldırıda en az hasar alan ülkelerden birisi oldu.

İngiltere, İspanya başta olmak üzere WannaCry saldırısında, bir önceki CryptoLocker saldırısında daha büyük kayıplar yaşattığı söyleniyor. Şirketler ve bireyler çok büyük zararlara girdi. Bu konuda Platin Bilişim Genel Müdürü Ayhan Bamyacı;

“Türkiye’de bazı zararlar oluştu elbette, hatta bazı müşterilerimiz bizden bu konuda yardım istediler ama Türkiye’de CryptoLocker kadar büyük bir etki olmadı. Çünkü Türkiye artık güvenlik konusunda daha bilinçlendi. Genellikle pek çok firma bu konuda yatırım yapıyor. WannaCry’ın gerçek sonuçları önümüzdeki haftalarda belli olur. Bizde regüle eden kuruluşlar bazı sektörlerin çok iyi korunmasını sağladı, finans mesela onlardan biri. Ekonomimiz büyüdükçe, Türkiye geliştikçe bu saldırıların hedef listesine gireceğiz.

Önerilen Yazı » Project Sauron: Önemli Bilgisayarlardan Veri Çalan Virüs

WannaCry saldırısı bulgularını görür görmez bize başvuran şirketler oldu. Olay olduktan sonra o olayı çözmek çok zor ama öncesinde tedbir almak her zaman alınacak zarardan daha az maliyetli. Şirketlerin saldırılar olmadan önlemlerini alması gerek. Hacker’ların gireceği delik kalmadan şirketlerin pasif güvenlik önlemlerini alması gerek ama şirketler bunu bazen biraz hafife alıyor. Bu anlamda teknolojileri ve ürünleri zamanında kullanmak gerek.”

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WannaCry Siber Saldırısı Türkiye’yi Nasıl Etkiledi?

0