Wikileaks, Hackerların iPhone’a Sızdığını Söylüyor

Diğer telefonlardan daha güvenli olduğu düşünülen iPhone’lara da sızıldığını, Wikileaks yayınladığı belgelerle kamuoyuna duyurdu. Bizlerde herkese açık olarak yayınlanan belgelere göre bir araştırma yaparak bu duruma baktık.

Amerika hükümetine adına çalışan hackerlar, iOS yazılımına yerleşik bir şekilde yazılım yüklediği belirtiliyor. Yerleşik kelimesiyle aslında bir kelime oyunu bizlere belirtilmiş oluyor. Bu ifadenin anlamı ise örneğin sizler telefonunuzu silip, fabrika ayarlarına dahi dönseniz o yazılım silinmeyecek yani telefonun ana yazılımı gibi davranacak demektir.

İşin daha ilginç yanı ise, belgelerde ifade edilen “NightSkies” isimli programın geçmişi, iPhone  cihazların ilk kez piyasaya sürüldüğü 2008 yılına kadar gidiyor. Yani iOS’un ilk sürümlerinden birisi olan 1.2’ye sızıldığını ileri sürülüyor. Wikileaks,  programın hala kullanımda olup olmadığı ya da yeni nesil cihazlara sızıp  sızmadığına dair herhangi kanıt bulunmadığına işaret etti.

Ayrıca WikiLeaks, özellikle Apple marka cihazları hedef alan başka korsan vakalarına da yer vermiş. Belgelerde adı geçen diğer programlardan Triton ve Der Starke’nin  2013’te bilgisayar korsanları tarafından uzaktan ya da doğrudan bilgisayarlara  yüklenmiş olabileceği aktarıldı.

Söz konusu yazılımların bilgisayar kullanıcılarına fark ettirmeden CIA’ya kolayca dosya aktarımı yapabildiği iddia edildi. Wikileaks, kötü amaçlı programların yurt dışına sevkiyatları sırasında CIA tarafından alıkonulan cihazlara yüklenmiş olabileceğini ileri sürdü.

Apple ise bunlara karşı bir açıklama yaparak şöyle ifadeler söyledi; “İlk belirlemelerimize göre, iddia edilen iPhone sistem açığı, sadece iPhone 3G model cihazları etkilemiş ve bu açık 2009’da iPhone 3GS modeli piyasaya sürüldüğünde düzeltilmiştir. Ayrıca incelemelerimiz, 2013’ten  sonra piyasaya sürülen tüm Mac cihazlarda sistem açığı sorunun düzeltildiğini gösteriyor.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wikileaks, Hackerların iPhone’a Sızdığını Söylüyor

0