Yaraların İyileşmesini Takip Eden Akıllı Bandajlar Geliştirildi

Yaraların İyileşmesini Takip Eden Akıllı Bandajlar Geliştirildi

Sağlık alanında yapılan teknolojik çalışmalar korona virüsü sonrasında büyük önem kazandı. Artık rahatsızlıkların çabuk teşhis edilmesi, kontrol altına alınması büyük önem taşıyor. Bir çalışmada İngiltere’den geldi. İngiltere’de bulunan Swansea Üniversitesinde çalışmalar yapan araştırmacılar, yerleştirilen yaranın iyileşmesini takip eden ve doktorlara hangi tedaviye ihtiyaç olduğu konusunda bilgi aktaran akıllı bandajların 1 yıl içinde hazır olacağını belirtti.

Çalışmayı yürüten araştırmacılardan birisi olan ve aynı zamanda üniversitenin bir birimi olan Yaşam Bilimi Enstitüsü Başkanı Prof. Marc Clement geliştirdikleri akıllı bandajların, yaraların durumunu kullandıkları nanoteknoloji sayesinde belirleyebildiklerini belirtti.

Bandajların elde ettikleri bilgileri akıllı telefonlar ile doktorlara aktaracağını anlatan Clement, doktorların bu sayede yaranın iyileşme sürecini takip ederek tedavi yöntemlerini ona göre belirleyeceğini söyledi. Bandajlar sayesinde doktorların tedaviyi hastanın yaşam tarzı, reaksiyon hızı gibi faktörlere göre uyarlayabileceğini dile getirdi.

Önerilen Yazı: Santrifüj Cihazı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaraların İyileşmesini Takip Eden Akıllı Bandajlar Geliştirildi

0