Yazıları Tarayıp Onları Sesli Okuyan Bir Cihaz Geliştirdiler

Yazıları Tarayıp Onları Sesli Okuyan Cihaz

Konya’da bulunan Selçuk Üniversitesi öğretim elemanları güzel bir çalışma yaptı. Teknoloji Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Doç. Dr. Fatih Başçiftçi ve araştırma görevlisi Ayşe Eldem engellilerin işine yarayabilecek, yurtdışında da satış yapabilecek bir cihaz geliştirdi.

2 yıl boyunca üzerinde çalışılan ve tamamen yerli bir şekilde üretilen cihazın üzerinde küçük bir tarayıcı bulunuyor. Bu tarayıcı, okunmak istenen belge ister Bluetooth ister Wi-Fi, isterse USB ile bilgisayara aktarılıyor. Aktarılan yazı, karakter tanıma programı ile Braille harflerine çevriliyor ve tekrar cihaza geri aktarıyor.

Resim: AA

Braille harfleriyle gelen metin, üzerinde “hücre” olarak belirtilen 96 braille karakteri sayesinde sesli bir şekilde okunabiliyor. Cihazın şarjı ise 2 saat boyunca gidebiliyor.

Doç. Dr. Fatih Başçiftçi, ilk olarak engelli vatandaşlarımıza sınav zamanında çektiği sıkıntıları görünce başlamaya karar vermiş. Sonra öğrencisi olan araştırma görevlisi Ayşe Eldem ile bir doktora tezi hazırlayarak projeyi genişletmiş. Tübitak ve  Selçuk Üniversitenin destekleriyle projeyi başarıyla tamamlamışlar. Şuan sadece Türkçe seslendirebilen cihazı geliştirerek, ileride farklı dillerde de kullanılabilmesini ayarlayarak yurt dışında satmayı hedefliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazıları Tarayıp Onları Sesli Okuyan Bir Cihaz Geliştirdiler

0