Yerli Barutsuz Elektromanyetik Fırlatma Sistemi

Yerli Barutsuz Elektromanyetik Fırlatma Sistemi

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) öğretim görevlisi Prof. Dr. Lütfi Öksüz ve ekibi, barutsuz içine konulan metal parçaları elektromanyetik olarak fırlatabilen sistemi daha da geliştirerek, hızını saniyede 300 metreden bin 500 metreye çıkardı.

5 yıl önce Ar-Ge çalışmaları için Süleyman Demirel Üniversitesi Teknokentinde çalışmalara başlayan öğretim görevlisi Öksüz, 9 ay önce başladıkları elektromanyetik fırlatma sistemi projesiyle, elektromanyetik dalgalarla bir malzemeyi hızlı bir şekilde fırlatabilir hale getirdiler.

Daha önce bobin tipli elektromanyetik fırlatma sistemi geliştirdiklerini, bu sistemle bir cismi barut olmadan sadece elektromanyetik güçle 300 metre uzaklığa gönderebildiklerini dile getiren Öksüz, şunları belirtti;

“Bobine verilen akım, burada elektromanyetik dalga oluşturuyor. Bu dalga bobinli sistemin içindeki fırlatılacak malzemeye tekrar akım sağlıyor ve etkileşim sonucu malzeme fırlatılıyor. Raylı sistemde rayların arasına konulan fırlatılacak malzeme, iki rayın birbirine temasını sağlıyor. Bu aşamada raylara verilen akım, bir manyetik alan oluşturuyor ve malzemeyi fırlatıyor. Burada direkt etkileşme var, bu yüzden bobinli sisteme göre malzemeyi daha hızlı fırlatıyor.”

Raylı sistemler kullanarak hızını artırdıklarını ifade eden Öksüz, şunları belirtti;

“Bu sistemler savunma sanayisinde kullanabilecek sistemler. Hem saldırı hem de savunma için. Aynı zamanda uydu fırlatma ve trenlerin ray üzerinde gitmesini sağlayacak itici güç için de kullanabilir. Oldukça verimli ve tekrarlanabilir sistemler. Bir önceki sistemimizde 300 metre/saniyeye ulaşmıştık. Bu sistemde hızımız bin 500/saniye olarak gerçekleşti.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerli Barutsuz Elektromanyetik Fırlatma Sistemi

0