Yerli Kemik Uzatma Protezi Geliştirilerek Patenti Alındı

Yerli Kemik Uzatma Protezi

Biyomühendislik ve biyomedikal alanda çalışmalar yapan makine mühendisi Halil İbrahim İmiroğlu, TÜBİTAK’tan destek alarak bir proje yaptı. Bu proje kapsamında çene, el ve ayak kemiklerinin uzatılması tedavisinde kullanılan ve ithal olarak ülkemize gelen protezi yeniden tasarlayarak patentini aldı.

17 parçadan oluşan protezin seri üretimini yapmak içinde KOSGEB’den destek alan İmiroğlu, yapılan protezlerle hastaların konforu düşünülerek geliştirildiğini açıkladı. Dünya üzerinde bu tarz protezleri birkaç firma yapıyor ve ülkemizde çoğu protezleri ithal ediyor. Yapılan yerli protezle, dışarıdan alınan protezler incelenerek eksik yönlerinin bulunduğu ve bu eksik yönlerini de katarak yeniden tasarlanarak, patentinin alındığı belirtildi. Enfeksiyon riskini engelleyecek şekilde yapılarak, emsallerinden daha az riske sahip olduğu ayrıca uzatma sırasında kemik aksında kayma meydana gelmeyecek şekilde kilitli plak sisteminin de entegre edildiği ifade edildi.

Normal protezlerde hasta, kemiğin sertleşmesi için vücudun dışarısına uzanan iskeletiyle gezmek durumunda kalıyor. Yapılan bu yerli protez ile bu olumsuz durumda ortadan kalkmış. İthal gelen protezlerin fiyatı, Sağlık Bakanlığı’nın ödediği fiyattan daha yüksek olduğu için hastalar bunu parayla satın almak durumunda kalıyordu. Umarız bu yerli protez ile bu durum da ortadan kalkarak, ülkemize kazandırılır.

2 thoughts on “Yerli Kemik Uzatma Protezi Geliştirilerek Patenti Alındı

 • Avatar
  10 Ekim 2017 tarihinde, saat 15:18
  Permalink

  Ben bu protez hakkında daha detaylı bilgi istiyorum. Şuan da Türkiye’de mevcutmu? Yutdışında ise nerde bulabiliriz? Bu protezi her ortopedi doktoru takabilirmi? Bana bir cevap niteliğinde mail yollarsanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler…

  Yanıtla
  • TeknolojiProjeleri.com
   13 Ekim 2017 tarihinde, saat 19:17
   Permalink

   Gerekli iletişim adresini, mail adresinize attık Büşra Hanım.
   İyi günler dileriz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerli Kemik Uzatma Protezi Geliştirilerek Patenti Alındı

2