Atatürk Üniversitesi İngiltere’deki Mühendislik Yarışmasında Dünya 9. Oldu

Atatürk Üniversitesi İngiltere’deki Mühendislik Yarışmasında Dünya 9. Oldu

Atatürk Üniversitesi Formula Student takımı AtaUni Racing, 13-17 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen dünyanın en büyük ve en prestijli mühendislik yarışması olan Formula Student United Kingdom yarışmasına katılarak dünya üniversiteleri arasında 9. oldu.

Dünyanın en iyi üniversitelerinden gelen toplam 88 başvuru içerisinde, kabul edilen 31 takım arasına girerek yarışmaya hak kazanan AtaUni Racing, 18 aydır sürdürdüğü çalışmalar sonucu İngiltere’nin Londra şehrindeki Silverstone yarış pistindeki yarışlarda önemli başarı elde etti.

ataturk-uni

Uluslararası Otomotiv Mühendisleri Derneği (Societyof Automative Engineers)’nin üniversiteler arasında 20 yılı aşkın süredir düzenlediği yarışmaya, dünyanın pek çok ülkesinden öğrenciler Formula tipi tek kişilik yarış aracı tasarlayıp üreterek katılıyor. Yarışmanın amacı ise bir otomotiv firmasının üretmek isteyeceği özellikte araçlar tasarlayabilmek.

atauni-racing

Tasarlanan araçlar, üretim potansiyeline sahip olup olmadığına göre değerlendirildikten sonra araçların, hızlanma, frenleme, yol tutuş, dayanıklılık, estetik, maliyet, ergonomi ve bakım kolaylığı tasarım kriterleri olarak belirlenerek, takımlar Class 1 ve Class 2 olmak üzere iki sınıf üzerinden değerlendiriliyor.

Hem üniversitemizi hem de ülkemizi temsilen Formula Student United Kingdom’a Class 2 kategorisinden AtaUni Racing Formula Student takımı olarak yarışlara katılarak önemli bir sonuca imza attı.

Kaynak: Erzurum Ajans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Atatürk Üniversitesi İngiltere’deki Mühendislik Yarışmasında Dünya 9. Oldu

0