İTÜ’lü Gençler Uzay Yarışmasında Dünya Birincisi Oldu!

İTÜ’lü Gençler Uzay Yarışmasında Dünya Birincisi Oldu!

Dünya’nın her tarafından başarılar getiren gençlerimize bir yenisi de Amerika’dan geldi. Amerika’nın Teksas eyaletinde düzenlenen CanSat Yarışması 2017’de İstanbul Teknik Üniversitesi APİS Ar-Ge Uzay Takımı, Amerika’nın ve Dünya’nın önde gelen üniversitelerini geçerek kendi klasmanında Dünya birincisi oldu.

9-11 Haziran’da gerçekleşen yarışmada İngiltere’den Manchester, Amerika’dan Princeton, Virginia Tech gibi dünyaca ünlü üniversiteler yarıştı. Bu yarışmada kritik tasarım ile Dünya birincisi ödülünü alan İTÜ’lü gençler, genel klasmanda Dünya dördünücüsü olurken, Avrupa sıralamasında ise birinciliği yine elde etti.

İTÜ’lü Gençlerin Uydusu: Corendon

Güneş enerjisiyle çalışan uydu, katlanabilir kanatlı olarak çalışabiliyor. Çalışırken aynı anda sıcaklık, basınç, konum, yükseklik, fotoğraf ve video görüntülerini yer istasyonuna aktarabiliyor. Motorsuz ve insansız bir şekilde hareket eden uyduları, 600 metrede roketten ayrılarak dairesel olarak hareket ederek uçuyor.

Takım Lideri Mert Menekşe, bayrağımızı kürsüde dalgalandırdığımız için gururluyuz dedi. Ayrıca Dünyaca ünlü üniversiteleri geçerek birinci olduk bu bizim için çok önemli, bize destek verilirse yeni başarılar elde etmeye devam edeceklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İTÜ’lü Gençler Uzay Yarışmasında Dünya Birincisi Oldu!

0