Japonya Uluslararası Sumo Robot Yarışması’nda Türk Ekip Dünya Birincisi

Japonya Uluslararası Sumo Robot Yarışması’nda Türk Ekip Dünya Birincisi

Japonya’da düzenlenen Uluslararası Sumo Robot Yarışması 2016’ya (International Robot Sumo Tournament 2016) dört robotla katılan Karabük Üniversitesi Robot Kulübü (KAROT) öğrencileri, yarışmada diğer yabancı rakiplerini geride bırakarak Dünya 1’incisi ve 2’ncisi oldu.

Karabük Üniversitesi Robot kulübü öğrencileri, geçen sene de Tokyo’da düzenlenen Uluslararası Sumo Robot yarışması 2015’te “Sakin” adlı robotları ile tüm rakiplerini eleyerek dünya birincisi olmuştu. O zaman ekibe Japonca Yokozuna, Türkçe olarak Başpehlivanlık unvanı verilmişti. Robot Kulübü bu sene katıldığı turnuvada hem unvanını korudu hem de ilk iki sırayı alarak ay yıldızlı bayrağımızı Japonya’da tekrar dalgalandırmayı başardı.

karabuk-universitesi-robot-kulubu-japonya

Karabük Üniversitesi Robot Kulübü Akademik Danışmanı ve Robot Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Raif Bayır öğrencilerin başarısını kutlayarak şunları söyledi: “Öğrencilerimiz bu sıkıntılı günlerimizde ülkemiz ve üniversitemiz adına bu başarıyı elde ederek yüzümüze biraz da tebessüm kattı. Karabük Üniversitesi, robot ve robot teknolojileri konusunda sağlam adımlarla ve sürekli ilerleme kaydetmektedir. Elde edilen başarılarda önemli katkısı olan, öğrencilerimize ve ekibimize büyük destek veren başta Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Refik Polat’a ve Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na teşekkür ederim.” dedi

TeknolojiProjeleri.com olarak takım kaptanı Arş. Gör. Tuncay Soylu, Robot Merkezi Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ali Uysal, Robot Kulübü Başkanı Yusuf Karabacak, Süleyman Çeven, Serdar Gökay, Özcan Erçin ve diğer öğrenci arkadaşları tebrik ederiz. Yolunuz açık olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Japonya Uluslararası Sumo Robot Yarışması’nda Türk Ekip Dünya Birincisi

0