Pati Temizleme Cihazı ile Türk Kardeşler Kore’de Altın Madalya Kazandı!

Pati Temizleme Cihazı ile Türk Kardeşler Kore’de Altın Madalya Kazandı!

İki ikiz kardeş olan Yağmur ve Yaprak Sürmeli, köpekleri “Peggy”i gezdirdikten sonra eve geldiklerinde pati temizliğinde bir problemin olduğunu görürler ve ardından çalışmalara başlayarak temizliği kolay ve hijyenik bir pati temizleme cihazını geliştirirler.

Ölen köpeklerinin anısına evcil kedi ve köpeklerin ayak ve tuvalet temizliği için geliştirdikleri ve köpekleri Peggy’nin anısını yaşatmak için “Peggymatic” adını verdikleri cihazla birçok yarışmada derece alan Sürmeli kardeşler, son olarak Türk Patent Enstitüsünce (TPE) götürüldükleri, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı’nın (WIPO) desteğiyle Güney Kore’nin başkenti Seul’de 16-19 Haziran tarihlerinde düzenlenen Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı’nda altın madalya kazandı.

Peggymatic: Pati Temizleme Cihazı

Anadolu Ajans’a verdikleri röportaja göre önce notere gidip cihazın fikir tescilini yaptırdıklarını aktaran Sürmeli, “Prototip hazırlığı yaptığımız sırada köpeğimiz Peggy, geçirdiği bir operasyonun ardından hayatını kaybetti. Bu üzücü durum nedeniyle anısını yaşatmak için cihazın adını Peggymatic olarak tescil ettirdik.” dedi.

peggymatic-kore

Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı’nın En İtibarlı Ödüllerini de Aldılar!

Sürmeli, “Peggymatic” ile “TÜBİTAK Üniversite Düzeyinde Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması”, “Boğaziçi Üniversitesi EnterPrize Girişimcilik Yarışması”, İngiliz hükümetince düzenlenen “Great Startup” yarışması gibi ulusal ve uluslararası birçok platformda derece kazandıklarına işaret ederek, “Peggymatic, Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı’na Türkiye adına katılmaya değer görülen 3 icattan biri oldu. Ürünümüz burada büyük ilgiyle karşılandı ve altın madalyayla ödüllendirildi. Ayrıca fuarın en itibarlı ödüllerinden Kore Patent Ofisi Özel Ödülü ile Makedonya Patent Ofisi Özel Ödülü’nü de almayı başardık.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pati Temizleme Cihazı ile Türk Kardeşler Kore’de Altın Madalya Kazandı!

0