TÜBİTAK 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması

TÜBİTAK 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması

TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı’nca lise öğrenimine devam eden öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla biyoloji, coğrafya, değerler eğitimi, fizik, kimya, kodlama, matematik, psikoloji, sosyoloji, tarih, teknolojik tasarım, Türk dili ve edebiyatı alanlarında Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması düzenlenecektir.

Yarışma başvuruları projelerin tamamlanmış haliyle, 2-18 Ocak 2017 tarihleri arasında https://ebideb.tubitak.gov.tr adresinden online olarak yapılacaktır. 48.’si yapılacak yarışma bölgesel ve final olmak üzere iki kademeli olarak düzenlenecek, sergilerin yeri ve tarihleri daha sonra duyurulacaktır.

tubitak-lise-yarismasi

Derece Alan Öğrenciler ÖSYS’den Ek Puan Alacak

Bölge ve final yarışmalarında derece alan öğrenciler ve danışman öğretmenleri ödüllendirilecektir. Final yarışmasında her alanda ulusal dereceye giren öğrenciler üniversite sınavına girecekleri ilk yıl, bir defaya mahsus olmak üzere, derece aldıkları alanla ilgili bölümleri seçmeleri durumunda yarışmada aldıkları derece ile orantılı ek katsayı uygulamasından yararlanacaktır (bkz. 2017 ÖSYS Kılavuzu). Ayrıca uluslararası proje yarışmalarına TÜBİTAK tarafından gönderilecek projeler final yarışmasına katılan projeler arasından belirlenecektir.

tubitak

Uluslararası Proje Yarışmalarına TÜBİTAK tarafından gönderilerek birincilik, ikincilik, üçüncülük ödüllerinden birini alan öğrenciler derece aldıkları alanla ilgili bir bölümü tercih etmeleri durumunda alanlarındaki yükseköğretim programlarından (burslu programlar hariç) istedikleri programa sınavsız olarak kontenjan dışından ÖSYM tarafından yerleştirilecektir (bkz. 2017 ÖSYS Kılavuzu).

Ayrıca Uluslararası Proje Yarışmalarına TÜBİTAK tarafından gönderilerek birincilik, ikincilik, üçüncülük ödülü alan öğrenciler TÜBİTAK 2205-Yurt İçi Lisans Burs Programından yararlandırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TÜBİTAK 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması

0