Yıldız Teknik Üniversitesi RoboCup Dünya Şampiyonasından İki Birincilik Aldı

YTÜ RoboCup Dünya Şampiyonasından İki Birincilik Aldı

Yıldız Teknik Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Olasılıksal Robotik Grubu, Almanya’da bu yıl 20. kez düzenlenen Uluslararası RoboCup Dünya Şampiyonasından iki birincilik alarak Türkiye’ye döndü.

Almanya’nın Leipzig şehrinde düzenlenen yarışmaya 45 ülkeden yaklaşık 3500 yarışmacı katıldı. Futbol oynayan robotlar, ev robotları, endüstriyel robotlar, arama kurtarma robotları gibi 17 kategoride yaklaşık 1200 robot yarıştı. Olasılıksal Robotik Grubu, çoklu robot simülasyonu alanında Dünya Şampiyonu oldu.

ytü-robocup

Gerçek robotların yarıştığı arama kurtarma liginde ise TÜBİTAK destekli projeleri kapsamında geliştirdikleri robotları ile kendi sınıfında keşif kategorisinde birincilik kazandı. 2011 yılından beri Robocup yarışmalarına katılan ve 3 kez dünya ikinciliği kazanmış olan ekip Doç. Dr. Sırma Yavuz, Yrd. Doç. Dr.Fatih Amasyalı, Arş. Grv. Dr. Erkan Uslu, Arş. Grv. Dr. Muhammet Balcılar, Arş. Grv. Furkan Çakmak, Arş. Grv. Nihal Altuntaş ve lisans öğrencisi Salih Marangoz’dan oluşmaktadır.

One thought on “Yıldız Teknik Üniversitesi RoboCup Dünya Şampiyonasından İki Birincilik Aldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yıldız Teknik Üniversitesi RoboCup Dünya Şampiyonasından İki Birincilik Aldı

1