Alçak Basınç Pnömatik Meyve İlaçlama Makinesi

Antalyalı Firma İlaçlama Makinesi Üreterek 14 Ülkeye İhracat Yapıyor

Antalya’nın Finike ilçesinde meyve üreticiliği yapan Hakkı Bahar, 2011 yılında İtalya’da bir fuarda kendi ağaçları için ilaçlama makinesi bakarken Avrupalı bir makine üreticisinin “Siz yapamazsınız” demesi üzerine ülkesine döndüğünde bu alanda çalışmaları inceledi.

Alçak basınç pnömatik ilaçlama makineleri konusunda Dünya’da 3-5 firma bulunduğunu gören Hakkı Bahar, BOA Makine adında bir şirket ortaklığı kurarak çalışmalara başladı. Mühendisleriyle “Alçak Basınç Pnömatik Meyve İlaçlama Makinesi” adında ilaçlama makinesini geliştirerek, patentini aldı.

2013 ve 2014 yıllarında ilk makinelerin ortaya çıkmaya başladığını kaydeden Bahar, yurt içi ve yurt dışında bazı bahçe sahiplerine makineleri hediye ederek testlere başladıklarını dile getirdi. Bahar, ağaç cinslerine göre 30’un üzerinde model tasarlandığını, tasarım ve Ar-Ge sürecinin hala devam ettiğini belirterek, “BOA’nın gelirinin yaklaşık yüzde 20’si tasarıma ve Ar-Ge’ye gitmeye devam edecek. Rekabet edebilmek için bunun başka yolu yok.” dedi.

2015 yılında ihracata başlayan firma,  İtalya, Fransa, Suudi arabistan, İsrail, Azerbaycan, Rusya, Mısır, Gürcistan, Sırbistan, İngiltere, ABD’nin de aralarında bulunduğu 14 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Yıllık 800 makine üretme kapasitesine sahip şirket, bu yıl Antalya merkezde yeni bir fabrika yatırımı yapabileceğini belirtiyor.

Hakkı Bahar makineleri hakkında şu bilgileri verdi;

“Alçak basınç pnömatik meyve ilaçlama makinesi çok donanımlı bir makine. Üzerindeki bilgisayar ile bahçenin yapısı, ağacın cinsini tanımlanıyor ve nasıl ilaçlama yapılacağı belirleniyor. Makine, zaman, su, ilaç tasarrufu yapıyor. İlaçta minimum yüzde 50 tasarruf yapıyor. Ayrıca homojen ilaçlama yaptığı için meyvede ilaç kalıntısı bırakmıyor. 5 sene içinde dünyada elinde en çok model olan, patenti olan firma haline geldik.

Makine modelleri ortaya çıkınca ve satışlar başlayınca satış ağının nasıl kurulacağı konusunda düşünmeye başladık. Çok fazla bayi vermemeye karar verdik. ‘Kendi satış kadromuzu kuralım ve makineler konusunda da insanlara eğitim verelim’ dedik. Makineyi birçok ülkeye tanıttık. En zorlandığımız ülke Türkiye oldu. Çünkü ülkemizdeki çiftçilerin ilaçlama konusunda çok hataları var. Bu yüzden makine satışını ikinci kenara bıraktık 80’in üzerinde bahçe günü düzenleyerek doğru ilaçlama konusunda üreticileri bilgilendirdik.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alçak Basınç Pnömatik Meyve İlaçlama Makinesi

0