Ankaralı İki Çırak Kardeş Fabrika Patronu Oldu

Ankaralı İki Çırak Kardeş Fabrika Patronu Oldu

Ankara’da Çubuk ilçesinde demircilik yapan Mehmet-İsmail Şanal kardeşler çıraklık dönemlerindeyken hayalini kurdukları fabrikayı açarak patentini aldıkları yerli traktör kepçelerini satıyorlar.

Babalarına ait 120 metrekarelik demirci dükkanında çırak olarak işe başlayan Mehmet Şanal ile ağabeyi İsmail Şanal, burada çalışırken yerli traktör kepçesi tasarladılar. Traktör kepçesini üreten Şanal kardeşler, kepçenin patentini de alınca işleriniz hızla büyüttüler. İşlerini büyüttükten sonra yerli traktör kepçesi üretmek amacıyla aynı sanayi sitesi yakınında yaklaşık bin metrekare alan üzerine kurulan Demirsan Ziraat adında fabrikalarını açtılar.

Türkiye genelinden sipariş alan ve şu anda 20 işçi istihdam eden Mehmet ve İsmail Şanal, yurt dışına ihracat yapmayı de hedefliyor. Mehmet Şanal, ortaokul eğitimini tamamladıktan sonra ağabeyi ile demirci olan babasının yanında çırak olarak işe başladıklarını ve bir süre babasıyla pulluk, römork gibi zirai araçlar yaptıklarını anlattı.

İşi öğrendikten sonra büyük kepçelerden esinlenerek traktörlere kepçe yapmaya başladıklarını söyleyen Şanal, ürettikleri kepçenin rağbet görmeye başlaması üzerine tasarımları kendilerine ait olan kepçe modellerine patent alarak sadece kepçe ürettiklerini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankaralı İki Çırak Kardeş Fabrika Patronu Oldu

0