Aspilsan Türkiye’nin İlk Milli Pil ve Hücrelerini Üretecek

Aspilsan Türkiye’nin İlk Milli Pil ve Hücrelerini Üretecek

Kayserili iş adamlarının 1981 yılında kurduğu ASPİLSAN, savunma sanayiinin batarya sistemleri ihtiyacını karşılayacak çalışmalar yapmaktadır. O kapsamda Türkiye’nin batarya sistemleri alanında dışa bağımlı olmasını bitirecek Ar-Ge çalışmalarını yürütüyor.

Ağustos 2016’da Orta Anadolu Kalkınma Ajansının desteği ile kurulan Ar-Ge merkezi ile Genel Müdür Ferhat Özsoy, “AR-GE merkezimizde bu teknolojileri araştırıp geliştirirken, misyonumuz doğrultusunda savunma sanayii ve sivil sektörün ihtiyaçlarını karşılayarak ülkemize katkıda bulunacağız. Milli teknolojisi olan, milli pil ve hücreler üretecek bir sisteme doğru gideceğiz ve bu Türkiye’de ilk olacak” diye konuştu.

AR-GE Müdürü Samet Altınay ise, 22 mühendisle birlikte çalıştıkları AR-GE merkezinde 17 projeyi yürüttüklerini belirtti. Kayseri’nin üçüncü AR-GE merkezleri olduğunu söyleyen AR-GE Müdürü Samet Altınay, “Batarya teknolojisinde Türkiye biraz geride kaldı. Özellikle Uzak Doğunun bu konuda çok baskın olduğunu biliyoruz. Bu konuda biz de Türkiye’nin altyapısını arttırmayı hedefliyor ve projeler üretiyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aspilsan Türkiye’nin İlk Milli Pil ve Hücrelerini Üretecek

0