Boeing ve Airbus Uçak Parçalarını Çok Daha Ucuza Üretti

Basit uçak parçaları da ithal olarak ülkemize geliyordu. Üretmediğimiz içinde pahalıya satın alıyorduk ama Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Uçak Gövde ve Motor bölümünden 2010 yılında mezun olan Fatih Tunca, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın girişimcilere verdiği desteği alarak bu durumu değiştirdi. “Havacılık Bakım Sektörü için Yedek Parça Geliştirilmesi” iş fikriyle 2015 yılında “BDH Bilim Deney Havacılık” isimli şirket kurdu.

İki yıllık çalışması sonunda Boeing ve Airbus uçaklarının olmazsa olmaz malzemeleri olan devre anahtarı koruyucu kapakları, pitot-tube koruyucu kapakları, static port koruyucu kapakları, kabin içi ve dışı levhaları benzerlerinden yüzde 60 ila 75 arasında daha ucuza, tamamen yerli olanaklarla üretti.

airbus-hangar

Önerilen Yazı » Uçak Nasıl Uçar?

“Kabin içinde uçakta yolcuları yönlendiren plakartları, uçağın uçuş hızının hesaplanmasından kullanılan pitot-tüpünün korunması için kaplamaları, devre anahtarı koruyucularını tamamen yerli olarak ürettik. Söz konusu malzemelerin sağlanması için ithal edilmesi gerekiyordu. Bundan sonra bu talepler yerli olarak sağlanacak. Boeing 737-800 ve Airbus A320 uçaklarına yönelik tasarımlar yaptık.

Ürünlerimizin boyutlarını istenilen uçağa göre adapte edebilecek şekilde üretim yapabiliriz. Pitot-tüpünün korunmasında kullanılan kaplamaları sadece ABD ve Kanada üretiyordu. Bunları ilk kez tamamen yerli olarak yaptık. Uluslararası havacılık standardını belirleyen kuruluşların onayıyla ortaya çıkarttığımız ürünlerimizi yurt dışındaki maliyetlerin yüzde 60 ila 75 arasında değişen ucuzlukta yaptık. THY, SunExpress, Corendon Airlines ve Onur Air’e parça üretiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boeing ve Airbus Uçak Parçalarını Çok Daha Ucuza Üretti

0