Bursa İpliğinden Yerli Ameliyat İpliği Geliştirildi

Uludağ Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Esra Karaca, Prof. Dr. Sunay Ömeroğlu, Prof. Dr. Aslı Hockenberger ve tekstil yüksek mühendisi Gökçe Coşkun, Tübitak’ın destek verdiği bir proje ile Bursa ipeğinden ameliyat ipliği geliştirildi. Bir yıl önce proje başladığında, ameliyat ipliğinin tıbbi tekstiller pazarında çok önemli bir paya sahip olduğunu görülerek, projenin amacının yerli olanaklar ve ipek kullanarak ameliyat ipliği üretmek isteyen bilim kadınlarımız bize yerli ameliyat ipliğini kazandırmış oldu.

Yapılan açıklamalarda; ameliyat ipliği pazarının önemli bir büyüklükte olduğuna işaret ederek, ameliyat ipliklerinin Türkiye’ye, bütün işlemleri tamamlanmış kullanıma hazır paketli halde veya son işlemleri burada yapılacak şekilde yarı mamul olarak ithal edildiğini aktarıldı. Türkiye’de ameliyat ipliği pazarının yılda 70 milyon dolar civarında olduğunu, bunun 6 milyon dolarını da ipekten yapılanların oluşturduğunu belirten Esra Karaca, ipek olanlarının tamamının ithal edildiğini, Türkiye’de henüz üretiminin yapılamadığını söyledi.

yerli-ameliyat-ipligi

İlginizi Çekebilir ⇒ Uludağ Üniversitesi MYO Zika Virüsüne Karşı Cihaz Tasarladı

Kozalar İhraç Ediliyor, İthal Olarak İpek Halini Alıyorduk!

Ülkemizde kozalar üretilip, yurt-dışına ihraç ediyormuşuz. Sonra ihraç edilen kozalardan ipek iplikler yapılarak daha pahalıya bize satılıyormuş. Ne saçma dediğinizi duyar gibiyiz. Bizde araştırınca ne saçmalık dedik. Bu bilim kadınlarımız başarılı olursa ihraç etmeyip kendimiz üretmeye başlayacağız. Projelerinde ameliyat ipliği üretiminde Bursa ve Türkiye için tarihi ve kültürel öneme sahip tekstil malzemesi olan ipeği tercih ettiklerini ifade eden Karaca, şu değerlendirmede bulundu:

Ne yazık ki, Türkiye’de üretilen kozalardan ipek çekimi yok denecek kadar az. Üretilen kozaların tamamına yakını yurt dışına ihraç ediliyor. Bu da önemli bir katma değer kaybı demek. Böyle bir projeyle hem ülkemizdeki ipekçiliğin canlandırılmasını, hem de yerli kozalarımızın katma değeri yüksek bir alanda ameliyat ipliği olarak değerlendirilmesini hedefliyoruz. Ayrıca önemli bir dış alım maliyetini ortadan kaldırılarak ülkemize kazandırılmasını amaçlıyoruz. Proje başarıyla tamamlandığında ve ipek ameliyat ipliği piyasada kullanılmaya başlandığında Türkiye’nin 10 milyon dolara yakın bir kazanç sağlayacağını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bursa İpliğinden Yerli Ameliyat İpliği Geliştirildi

0