İş Kadını Avrupa’nın En Büyük Havlu Boyama Tesisini Yaptı!

Ekonomik krizler ne hayatlar bitiriyor! Denizlili tekstil ihracatçısı iş adamı Osman Nuri Sözkesen, 2009 yılında ekonomik krizde odasında ne yazık ki intihar etti. Şirket borç içindeydi ama güçlü bir kadın vardı. Çocuklarıyla birlikte şirketin başına geçen eşi İlknur Sözkesen yaptığı üretim modelleriyle 9 yılda şirketin borçlarını ödedi ve üstüne Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük havlu boyama tesisini yaptı!

Üniversite yıllarında hayatlarını birleştiren, Japonya’da eğitim gördükleri sırada kurdukları şirketleriyle ihracat yapmaya başlayan çift, Japon modeli ile iş yerlerini kısa sürede büyüttüler. Denizli’de havlu ve bornozlar için boyahane ihtiyacını karşılamak amacıyla borçlanarak tesis kurmaya çalışan Osman Nuri Sözkesen bu sırada aniden vefat etti. Borçlarla yüzleşmek zorunda kalan hanımı İlknur Sözkesen, şirketi iflas ettirmenin aksine evlatlarıyla şirkete sahip çıktı.

Çocukları ve çocuklarının eşlerini de şirkete dahil ederek büyük mücadele veren aile, 9 yıl içinde Avrupa’nın en büyük havlu boya terbiye tesisi haline getirdiler. 30 bin metrekare kapalı alana 250 çalışana sahip olan şirket bir kadının, bir annenin emeklerini gözler önüne seriyor. Ayrıca geliştirdikleri terlemeyi önleyen kumaşlarıyla üretilen pijamaların ABD’de yapılan bir yarışmada yılın en iyi ürünü seçildiklerini de ekleyelim.

Sözkesen, şöyle devam etti: “1985 yılına kadar eğitim için Japonya’da kaldık. Zor dönemlerimiz oldu, hem okuduk hem çalıştık. Eşim bulaşıkçılık yapardı, ben de pastanede kasiyerlik yapardım. Evde kendi ekmeğimizi dahi kendimiz yapardık. O zaman bazı sıkıntılar yaşandı. Bir konfeksiyon şirketi kurduk. 5 kişiyle başlayan bu firma, kentin tek ihracat yapan kuruluşuydu. Sadece bornoz dikip satıyorduk. Türkiye’de Japon işletmeciliğini öğrenen ve uygulayan ilk biz olduk. Bunun da etkisiyle işler hızla büyüdü.

İplikten konfeksiyona uzanan bir yolculuktu. Boyahanemiz kurulduktan sonra hızla gelişti, büyüdü. 2009’da eşimi kaybettikten sonra zor günler yaşadım. Allah’tan çocuklarım sayesinde şirketi toparladık. Ekibimiz dağılmadı. Hepsi bana destek verdiler. Hep birlikte dağılmadan disiplinli bir şekilde devam ettik. Mecbur kaldığımız için kar etmeyen kuruluşları kapatmak zorunda kaldık. Bu işi bırakıp gitmeyi hiç düşünmedim. İş hayatında disiplin ve motivasyon çok önemli. Bunları elinizden asla bırakmayacaksınız. Ben bütün zorlukları pozitif olmam sayesinde aşabildim. Çocuklarım ve çalışanlarımla sohbetlerimiz hep pozitif olmuştur. Hiçbir zaman negatif cümle kurmam.”

Teknoloji Projeleri olarak ellerinizden öpüyoruz İlknur Özkesen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İş Kadını Avrupa’nın En Büyük Havlu Boyama Tesisini Yaptı!

0