Üniversite Öğrencileri Bitkilerden Yapay Kan Elde Etti

Erciyes Üniversitesi’ndeki Öğrenciler Bitkilerden Yapay Kan Elde Etti

Daha ucuz ve daha verimli bir güneş paneli üretmek için bir araya gelen Erciyes Üniversitesi’ndeki mühendislik öğrencileri çalışmaları esnasında önemli bir keşfe imza attı. Böyle bir paneli klorofille yapmaya çalışan öğrenciler bu üretimi sağladı. Ama bunun yanı sıra çalışmalarının ilerleyen aşamalarında klorofilin hemoglobinle benzer kimyasını fark ettiler.

Tıp alanında önemli bir gelişmeye imza atan gençlerin bu keşfi kimya ve hematoloji bölümündeki hocalarından da destek gördü ve laboratuar ortamında bitkilerden yapay kan elde elde edebildiler. İlk etapta askeri yaralanmalarda, ambulansların kullanıldığı müdahalelerde kullanılması ön görülen bu kan 2-3 saat dışarıdan müdahale olmaksızın insanın oksijen taşıma özelliğini karşılayabilecek düzeydedir. Yapay kan doğal kanının kullanılabildiği her ortamda kullanılabilecek.

TUBİTAK’tan da ödül alan bu projenin geliştirilebilmesi için çalışmalar devam ediyor. Bunun yanı sıra kanda herhangi bir virüs yada alerjik reaksiyon söz konusu değil, volume artışı yok. Acil durumlarda eritrositin yerine geçebilecek bir ürün olarak üretiliyor. Hayati öneme sahip böyle bir ürünün üretilmesi ülkemiz ve bizler için gurur verici bir gelişmedir, bu projede yer alan bilim insanlarımıza başarılar dileriz.

Kaynak; Trthaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üniversite Öğrencileri Bitkilerden Yapay Kan Elde Etti

0