Genç Girişimci Pelet Yakıt Üretim Sistemi

Genç Girişimci Pelet Yakıt Üretim Sistemi

Zorlu olsa da girişimcilik önemli bir yer tutuyor. Ülkemizde de artan bu dalga önemli. Küçük yatırımlarla başlayıp, geri ödemeli ve ödemesiz desteklerle büyüyen bir çok firma oldu. Onlardan birisi de Abdullah Furtana’nın üretim tesisi. Yurt dışında lisans ve yüksek lisans eğitimi alan genç girişimci Abdullah Furtana, eğitiminden sonra İstanbul’da yüksek maaş veren bir firmada çalışmaya başladı. Birkaç yıl sonra kendi işini kurma fikri düşüncesiyle küçük birikimi ve ailesinin desteği ile pelet yakıt üretim tesisini kurdu.

Böylelikle kendi işinin patronu olan Abdullah Furtana, Avrupa’da okurken gördüğü odun artıklarının öğütülerek talaş haline getirilmesi ve sonra kurutulup basınçlı makinalarla sıkıştırılmasıyla elde edilen yüksek kalorili pelet yakıtı üretimine başladı ve bir yıl içinde yaptığı işle firması yükseldi.

Avrupalıların uzun yıllardır peletle ısındığını gören girişimci doğalgaz ve kömürden çok daha hesaplı bir yakıt olduğunu söylediği peletin kullanımının Türkiye’de her geçen yıl artacağını savunan Furtana, artan siparişlere yetişemediklerini söyledi.

 

“Avrupa 50 yıldır peletle ısınıyor, enerji ormanlarından elde edilen odunlar işlendikten sonra yakıta dönüşüyor, pelet kömürden çok daha çevreci doğalgazdan hesaplı. Kalorisi kömürden daha yüksek, kömürün yüzde 30 atığı çıkarken peletin atık oranı yüzde 1 civarında, kükürt değerleri ise yüzde 0,15-0,25 civarında. Havayı kömüre göre kirletmeyen bir yakıt diyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Önerilen Yazı: Türk Girişimciden Kağıt Gibi Katlanabilen Minyatür Güneş Panelleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genç Girişimci Pelet Yakıt Üretim Sistemi

0