Hacettepe Cilt Lekelerine Karşı Patentli Yerli Ürünler Geliştirdi

Hacettepe Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mutlu Aytemir, TÜBİTAK Teknogirişim desteği ile “Cilt Lekelerine Etkili Kojik Asit Türevi Dermokozmetik Ürünlerinin Hazırlanması” adlı projesi ile bir şirket kurdu. Projesi ile dermokozmetik alanında Ar-Ge çalışmaları yapmaya başladı.

Yaptığı projesiyle dermokozmetik alanında aktif bileşen, antitirozinaz, anti-aging, antioksidan, antidermatofitik, antimikrobiyal etkiye sahip bir ürün ortaya çıkardı. Ede ettiği sonuçlarla hem Türkiye’de hem de Avrupa’da çeşitli patent başvurularını yaptı. Türkiye’de patentlerini aldı. İnsanların istatistiklere göre fazlaca para harcadığı cilt lekelerine karşı da bu projeyle bir çözüm üretilmiş oldu. Çocukluk zamanından başlayarak, gerek güneş ışınları gerekse genetik olarak cilt lekelerine sahip olabiliyoruz. Projenin aktif maddelerinden Titirozinaz inhibitörleri ise, çillerin ve koyu lekelerin ciltten giderilmesini sağlıyor.

Meyve asitleri, arbutin ve kojik asit içeren peeling yöntemi de lekelerin giderilmesini sağlıyor. Lakin söz konusu yöntemlerin sağlık sorunlarını da yol açtığı biliniyor. Proje kapsamında üretilen ürünler, ülkemizde eczanelerde ve güzellik salonlarında satışa sunulacak. Ortadoğu, Asya ve Avrupa’ya ihraç edilmesi için çalışmalar başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hacettepe Cilt Lekelerine Karşı Patentli Yerli Ürünler Geliştirdi

0